białko sygnałowe agouti co to znaczy
Definicja białko sygnałowe agouti (ang. agouti signal protein). Czym jest agouti jest ludzkim.

Czy pomocne?

Definicja białko sygnałowe agouti (ang. agouti signal protein)

Co znaczy:

Skrót
ASIP

Opis hasła
Białko sygnałowe agouti jest ludzkim homologiem mysiego białka agouti, zbudowane jest ze 132 aminokwasów. Ludzki gen (ASIP) kodujący to białko jest zlokalizowany na 20 chromosomie. U człowieka gen ASIP ulega ekspresji przede wszystkim w tkance tłuszczowej oraz w mniejszym stopniu m.in. w jądrach, jajnikach, mięśniu sercowym, trzustce i w komórkach skóry.
Białko ASIP jest antagonistą receptorów melanokortyny, MC1R-MC5R. Ludzkie białko ASIP działa w podobny sposób, jak mysie białko agouti, obniżając syntezę eumelaniny w melanocytach. Ponieważ u ludzi białko ASIP hamuje działanie wszystkich receptorów melanokortyny, może ono wpływać nie tylko na pigmentację, lecz również na szereg funkcji fizjologicznych, jak łaknienie, funkcje ruchowe, zachowania seksualne, pamięć, termogenezę i lipolizę.
W tkance tłuszczowej człowieka białko ASIP wraz z insuliną zwiększa ekspresję genu syntazy kwasów tłuszczowych oraz hamuje lipolizę, w związku z czym może mieć wpływ na wielkość adipocytów. W komórkach b trzustki białko ASIP zwiększa poziom wapnia i sekrecję insuliny, co sugeruje, że białko to może brać udział w regulacji działania insuliny u ludzi.

Czym jest białko sygnałowe agouti (ang. agouti signal protein) znaczenie w Słownik na B .