guanozyno trifosforan co to znaczy
Definicja guanozyno 5'-trifosforan-3'-difosforan lub czarodziejska plamka II; magiczna plamka II.

Czy pomocne?

Definicja guanozyno 5'-trifosforan-3'-difosforan lub czarodziejska plamka II; magiczna plamka II (ang. guanosine 5'-triphosphate-3'-diphosphate; magic spot II)

Co znaczy:

Skrót polski
pppGpp

Skrót
pppGpp

Opis hasła
Związek syntetyzowany w dużych ilościach w komórkach bakteryjnych podczas niedoboru aminokwasów lub źródła węgla, czyli podczas tak zwanej odpowiedzi ścisłej.
Powstaje w wyniku przeniesienia grupy pirofosforanowej z ATP na GTP w pozycję 3' w reakcji katalizowanej przez białko RelA lub biało SpoT. W wyniku odłączenia jednej grupy fosforanowej przez produkt genu gpp pppGpp jest przekształcany w ppGpp, główny efektor kontroli ścisłej metabolizmu. Pojawienie się znacznych ilości pppGpp następuje bardzo szybko po wprowadzeniu bakterii w stan głodu, jako że już po 2 min. obserwuje się wysoki jego poziom.
Podczas wczesnych badań nad kontrolą ścisłą metabolizmu zauważono pojawianie się dodatkowych plam na chromatogramach służących do analizy nukleotydów w komórkach tuż po wywołaniu głodu aminokwasowego i szybki ich zanik w krótkim czasie po dodaniu aminokwasów, stąd dawniej używana nazwa - czarodziejska plamka II (magiczna plamka II).
patrz też: guanozyno 5'-difosforan-3'-difosforan.

Czym jest guanozyno 5'-trifosforan-3'-difosforan lub czarodziejska plamka II; magiczna plamka II (ang. guanosine 5'-triphosphate-3'-diphosphate; magic spot II) znaczenie w Słownik na G .