organizmu regulacja cieplna co to znaczy
Co oznacza Cieplna regulacja organizmu. Definicja zdrowym organizmie temp. wewnętrzna wynosi około.

Czy pomocne?

Definicja Cieplna regulacja organizmu

Co to jest:
Ludziki organizm jest stałocieplny - w zdrowym organizmie temp. wewnętrzna wynosi około 37*C. Tolerancja nie przekracza 42*C - powyżej następuje uszkodzenie aktywnych struktur białka czego następstwem jest śmierć.
Termoregulacja jest procesem który ma na celu zrównoważenie utraty i wytwarzania ciepła.
Ciepło w organizmie powstaje z przemiany materii zachodzącej w komórkach. Utrata ciepła jest osiągana przez konwekcje, parowanie i promieniowanie.
Parowanie jest najbardziej efektywnym sposobem utraty ciepła, polega ono na parowaniu wody (potu) który pokrywa całe ciało. W gorącym otoczeniu człowiek wykonujący ciężką prace może wypocić nawet 1,5L wody na godzinę (około 900kcal). Z dodatkowo rozgrzanej skóry paruje jeszcze szybciej - skóra jest podgrzewana przez krew. Krew przenosi ciepło do oddalonych od głównych narządów części ciała (w mózgu, nerkach, wątrobie itp powstaje bardzo dużo ciepła metali bocznego) tam krew sie ochładza i wraca do organów- dzięki czemu im też nie grozi przegrzanie. Jeżeli przez dłuższy czas jesteśmy narażenie na wysoką temp. zewnętrzną - nasz metabolizm się obniża przez co ilość wydzielanej energii spada.
Natomiast w czasie kiedy organizm musi się obronić przed nadmiernym wychłodzeniem powoduje skurcze mięśni (drżenie) co podnosi ilość wydzielanej energii, skóra się zbiega (gęsia skórka) przez co ciepło niema drogi ujścia a krew odpływa do organów aby nie groziło im ochłodzenie - dlatego czasie zimna sinieją nam kończyny. Oziębienie organizmu pobudza także wydzielanie hormonów z gruczołu tarczycy przez co zwiększa się metabolizm.Czym jest Cieplna regulacja organizmu znaczenie w Słownik na C .