śladowe pierwiastki co to znaczy
Co oznacza Pierwiastki śladowe. Definicja mówi są to pierwiastki, których potrzebujesz w małych.

Czy pomocne?

Definicja Pierwiastki śladowe

Co to jest: Pierwiastki śladowe - jak sama nazwa mówi są to pierwiastki, których potrzebujesz w małych ilościach.
Człowiek potrzebuje wszystkich tych pierwiastków, ale jednych więcej, a drugich mniej.Tylko niektóre z nich są ważne, gdyż biorą udział w produkcji wielu różnych enzymów, hormonów lub innych przekaźników chemicznych niezbędnych twojemu organizmowi.
W organizmie człowieka znajduje sie 15 pierwiastków śladowych: bor, chrom, cyna, cynk, fluor, jod, kobalt, krzem, mangan, miedź, molibden, nikiel, selen, wanad, żelazo.

Pomimo tego, że jest ich mało w organizmie, odgrywają ważną rolę, ponieważ są niezbędne do prawidłowego przebiegu niektórych procesów przemiany materii oraz do aktywności wielu enzymów.

Prawdopodobnie nie wszystkie pierwiastki śladowe są niezbędne do życia, a niektóre są nawet trujące (arsen, kadm,ołów, rtęć).

Zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe jest bardzo małe, dlatego też ich niedobór ujawnia się późno. Przez lata mogą nie pojawiać się żadne objawy niedoboru, dopiero, gdy organizm zużyje już wszystkie rezerwy tych pierwiastków pojawiają się pierwsze symptomy.

U osób dorosłych najczęściej występuje niedobór żelaza i jodu, natomiast u dzieci dodatkowo fluor, który jest odpowiedzialny za rozwój próchnicy.

Ciąża, uprawianie sportów i niektóre choroby powodują wzrost zapotrzebowania na żelazo.


Czym jest Pierwiastki śladowe znaczenie w Słownik na P .