encyklopedia świat człowieka co to znaczy
Co znaczy CZŁOWIEKA - ciało, umysł, kultura?. Co to jest bogato ilustrowana encyklopedia poświęcona.

Czy pomocne?

Encyklopedia ŚWIAT CZŁOWIEKA - ciało, umysł, kultura, społeczeństwo, ludy i narody

Definicja z ang. Encyclopedia WORLD OF MAN - body, mind, culture, society, peoples and nations, z niem. Enzyklopädie WORLD OF MAN - Körper, Geist, Kultur, Gesellschaft, Völker und Nationen.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, wyd. 1, Oprawa: twarda,512 str., Wymiary: 250 x 300 mm , Waga: 2.84 kg
Zagadnienia: encyklopedia świat człowieka
ISBN:
Opis: Wszystko o człowieku, ludzkości i cywilizacji! Nowoczesna, bogato ilustrowana encyklopedia poświęcona człowiekowi zarówno jako jednostce, jak i istocie społecznej. Zawiera szerokie spektrum tematów: od pochodzenia człowieka, przez budowę i funkcjonowanie ludzkiego ciała, fenomen ludzkiego umysłu, przebieg życia od narodzin do śmierci w sensie biologicznym i społecznym, po omówienie wszystkich aspektów przebogatych i różnorodnych kultur powstałych w różnych okresach i w różnych częściach świata (w tym bogactwa wierzeń i obrzędów), a kończąc na charakterystyce grup etnicznych i narodów świata, zarówno tych, stosunkowo nielicznych zamieszkujących niewiele dostępne obszary, jak i tych najliczniejszych – wielomilionowych. Encyklopedia złożony jest z 7 głównych części i wprowadzenia i końcowego rozdziału dotyczącego przyszłości. Pierwsza część omawia ewolucję i dzieje rodzaju ludzkiego. Druga i trzecia część opowiadają o życiu ludzkim od narodzin do śmierci. Czwarta, piąta i szósta część dotyczą społeczeństwa i jego kultury (w tym wierzeń i języka) i ludów świata. Wprowadzenie, którym rozpoczyna się encyklopedia, traktuje o człowieku jako gatunku biologicznym. Przepaść pomiędzy człowiekiem a resztą świata zwierząt wydaje się wielka. Z biologicznego punktu widzenia różnica jest jednak niewielka. Wprowadzenie omawia cechy wspólne ze zwierzętami i te, które decydują o naszej wyjątkowości, jak spory mózg i posługiwanie się mową. Przyszłość przedstawia przewidywania dotyczące nadchodzących 50-100 lat, oparte na dotychczasowych dokonaniach ludzkości. Omawia między innymi nowe technologie medyczne, granice możliwości umysłu ludzkiego i możliwe zmiany ludzkich społeczeństw. Ramki tematyczne omawiają szczególnie interesujące tematy. Jest ich 5 i różnią się pomiędzy sobą kolorami: Fakty – zielony, Historia ma kolor brązowy, Sylwetka – żółty, Zagadnienie – fioletowy, a Zdrowie – czerwony. Fakty przedstawiają intrygujące zjawiska, takie jak: tybetański pochówek podniebny. W ramkach ''Zdrowie'' opisano pozytywny i niekorzystny wpływ różnych czynników na zdrowie człowieka. ''Historia'' ukazuje dzieje różnych zwyczajów i obiektów, na przykład kalendarza. W ramkach ''Sylwetka'' znajdują się krótkie biografie wybitnych osób z informacją o ich osiągnięciach i ważnych datach, na przykład chińskiego poety Li Bai. Zagadnienie omawia dylematy, stojące przed ludzkością w XXI wieku. Encyklopedia zawiera ponad 2500 zdjęć, rysunków i map.
Spis treści:

Czym jest znaczenie w Słownik na E .