granice zgody autonomia co to znaczy
Co znaczy autonomia zasad i dobro pacjenta?. Co to jest medycyny. Jest kompletna teoretycznie.

Czy pomocne?

Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta

Definicja z ang. The limits of consent: the principles of autonomy and well-being of the patient, z niem. Die Grenzen der Zustimmung: die Prinzipien der Autonomie und das Wohlbefinden des Patienten.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: SCHOLAR, Warszawa 2005, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,359 str., Wymiary: 145 x 205 mm , Waga: 0.49 kg
Zagadnienia: granice zgody autonomia
ISBN: ISBN 83-7383-122-3
Opis: ''Monografia Pawła Łukowa jest wybitną robotą z filozofii medycyny. Jest kompletna teoretycznie, śmiała, oryginalna i ma wyraźne skutki praktyczne. Proponowana w niej sposób rozwiązania problemów pojawiających się w relacji doktor-pacjent została przemyślana i opracowana w szczegółach. Jest przy tym na tyle ogólna, aby we wszystkich istotnych kwestiach podjęcie konkretnych decyzji pozostawić samym zainteresowanym. W ten sposób autorowi udało się z powodzeniem pogodzić filozoficzny i medyczny pkt. widzenia na relację doktor-pacjent. Szczególne uznanie i podziw musi budzić fakt, iż normatywne propozycje zostały poparte autorytetem Kanta i wielu spośród najlepszych autorów zajmujących się filozofią medycyny'' – z recenzji prof. dr. hab. Jacka Hołówki. ''Podręcznik Pawła Łukowa jest pozycją wyjątkowo cenną i potrzebną. Problem granic zgody (pacjenta na określoną terapię) okazuje się sygnałem wywoławczym dla szerokiej gamy zagadnień obejmujących nie tylko moralność i etykę medyczną, ale również etykę zawodową w ogóle i filozofię człowieka, zwłaszcza zaś problemy dotyczące rozumienia jego autonomii. W tym kontekście przekonać się też można o pożytku wynikającym z wykorzystania etyki I. Kanta, zbyt pochopnie oskarżanej o nadmierny formalizm, który rzekomo czyni ją nieprzydatną w odniesieniu do praktycznych dylematów moralnego życia. Zdumiewa nie tylko erudycja Autora, ale bodaj bardziej jeszcze to, iż nie zabija ona jego własnej myśli; raczej inspiruje Go do rzetelnej, zdyscyplinowanej dyskusji z poglądami odmiennymi'' – z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Szostka MIC.
Spis treści:
  • Wstęp
  • W poszukiwaniu moralności zawodowej
  • Relacja doktor – pacjent a autonomia
  • Doświadczenie choroby i problem dobra pacjenta
  • Autonomia zasad
  • Autonomiczna etyka relacji doktor pacjent
  • Zakończenie
  • Bonusy. Bibliografia. Indeks

Czym jest znaczenie w Słownik na G .