mowa pacjenta rozszczepem co to znaczy
Co znaczy rozszczepem podniebienia - szkice?. Co to jest złożył się zestaw prac powstałych w.

Czy pomocne?

Mowa pacjenta z rozszczepem podniebienia - szkice foniatryczno-logopedyczne

Definicja z ang. Speech patient with cleft palate - sketches phoniatric-speech therapy, z niem. Speech Patienten mit Gaumenspalte - skizziert phoniatrische-Sprachtherapie.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2005, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,136 str., Wymiary: 145 x 205 mm , Waga: 0.19 kg
Zagadnienia: mowa pacjenta rozszczepem
ISBN: ISBN 83-235-0102-5
Opis: Pierwsza tego typu publikacja na rynku polskim, na którą złożył się zestaw prac powstałych w wielospccjalistycznym zespole Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie we współpracy z Pomagistcrskim Studium Logopedycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1994-2003. Do chwili obecnej nie istniała rodzima literatura fachowa, dotycząca problemów mowy pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia albo izolowanym rozszczepem podniebienia. Podstawą tej pracy stały się odrębne badania i długoletnie doświadczenia członków zespołu, składającego się z chirurga dziecięcego, foniatry, logopedów i psychologa. Podręcznik przeznaczona dla studentów logopedii, logopedów, pedagogów i psychologów pracujących w placówkach oświatowych, do których uczęszczają dzieci z wadą rozszczepową i lekarzy różnych specjalności (chirurgów, audiologów, foniatrów, laryngologów, neonatologów, pediatrów, psychiatrów) i rodziców dzieci urodzonych z tą wadą.
Spis treści:
  • Przedmowa
  • Wprowadzenie do problemu
  • Uwarunkowania rozwoju mowy w wadzie rozszczepowej twarzy
  • Ocena mowy w rozszczepkach wargi i podniebienia
  • Niewydolność podniebienno-gardłowa w rozszczepie podniebienia
  • Wczesne pierwotne zamknięcie rozszczepu podniebienia a rozwój mowy
  • Problemy psychospołeczne pacjentów z wadą rozszczepową twarzy
  • Piśmiennictwo

Czym jest znaczenie w Słownik na M .