przecież zwariowałem co to znaczy
Co znaczy zwariowałem - pierwszy kryzys?. Co to jest oswajanie bezradnych z rzeczywistością choroby.

Czy pomocne?

Przecież ja nie zwariowałem - pierwszy kryzys psychiczny

Definicja z ang. But I'm not crazy - the first psychological crisis, z niem. Aber ich bin nicht verrückt - die erste psychische Krise.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2002, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,224 str., Wymiary: 145 x 205 mm , Waga: 0.31 kg
Zagadnienia: przecież zwariowałem
ISBN: ISBN 83-85705-64-3
Opis: Celem, a może nawet posłaniem tej książki wydaje się oswajanie bezradnych z rzeczywistością choroby psychicznej. Bezradność jest w tej życiowej sytuacji nie tylko udziałem chorych, lecz również ich bliskich. W sensie społecznym bezradnym może poczuć się każdy, komu przyjdzie spotkać osobę chorą albo zetknąć się z problemami wywołanymi zachorowaniem. Z bezradności powstają zapewne społeczne stereotypy i społeczne uprzedzenia wobec chorych. W czasie gdy ta podręcznik próbuje zwalczyć bezradność- uczy rozumieć i doradza działania. podręcznik ma niewielką objętość, lecz bogatą i zróżnicowaną zawartość. Najpierw przedstawia kilka relacji autobiograficznych osób, które doświadczyły choroby psychicznej, następnie profesjonalne, niejedno-stronne spojrzenie na chorobę i na możliwości i potrzeby powiązane z różnorodnymi formami pomocy, a również uwagi na temat lecznictwa psychiatrycznego przyszłości. Autorami są pacjenci i wrażliwi społecznie profesjonaliści (psychiatrzy, psycholodzy, pedagodzy, pielęgniarki). Starają się pokazać społeczny i indywidualny aspekt choroby, a również metody radzenia sobie z nią - metody leczenia i udzielania pomocy chorym. Kluczowy jej redaktor to prof. Stark, psychiatra społeczny i psycholog z Hamburga, o uznanej pozycji międzynarodowej, dobrze znany również w Polsce. podręcznik może znaleźć odbiorców pośród profesjonalistów, pośród chorych i ich rodzin, a również innych osób dobrej woli, które są zainteresowane problemami chorych psychicznie i ich miejscem pośród nas.
Spis treści:
  • 1. Wprowadzenie
  • 2. Przecież ja nie zwariowałem - opisy doświadczeń
  • 3. Kto tj. 'szaleniec'? Próby wytłumaczenia
  • 4. 'Szaleństwo' - co robić? Oferty pomocy
  • 5. Szalony i co dalej? Reprezentowanie interesów i utopie
  • 6. Aneks - doświadczenia polskie
  • Wypowiedzi pacjentów
  • Istotne adresy

Czym jest znaczenie w Słownik na P .