iodine povidone skutki co to znaczy
Definicja Povidonum iodinatum skład. Co to jest bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwwirusowe.

Czy pomocne?

Leczenie Povidone Iodine

Nazwa zagraniczna Povidone Iodine: Povidonum iodinatum
Składniki leku Povidone Iodine: jodopowidon
Forma leku Povidone Iodine: płyn do stosowania na skórę
Kategorie: Dermatologia
Specjalność:
 • Dermatologia i wenerologia,
 • Chirurgia ogólna,
 • Stomatologia ogólna.
Efekty pożądane Povidone Iodine
 • bakteriobójcze,
 • grzybobójcze,
 • przeciwwirusowe.
Podobne do Povidone Iodine:
 • Povidone Jodine, 10%, roztwór, 20 ml (POLFA KUTNO-LEKI),
 • Povidone Jodine, 10%, roztwór, 250 ml (POLFA KUTNO-LEKI).
Zamienniki Povidone Iodine:
 • Betadine, 10%, płyn antyseptyczny, 30 ml (EGIS),
 • Betadine,10%, płyn antyseptyczny, 1000 ml (EGIS),
 • PV Jod 10%, roztwór, (1% jodu), 20 ml (HASCO-LEK).
Instrukcja Povidone Iodine stosowanie: Leczenie owrzodzeń, infekcyjnych chorób skóry i błon śluzowych, a także oparzeń. Do przemywania ran pourazowych, do pędzlowania ubytków próchniczych, do odkażania rąk, skóry przed wprowadzaniem igieł i cewników, do odkażania pola operacyjnego, do dezynfekcji instrumentów chirurgicznych, sprzętu i pomieszczeń szpitalnych i laboratoryjnych. Całkowita dezynfekcja pacjenta przed zabiegiem operacyjnym (kąpiel antyseptyczna).DAWKOWANIE:Miejscowo, w postaci nierozcieńczonej lub jako 10% bądź 1% roztwór, w zależności od przeznaczenia. W dezynfekcji skóry: roztwór nierozcieńczony nanosi się na 1-2 min na nieuszkodzoną skórę; w aseptycznym zaopatrzeniu ran, oparzeniach skóry, dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych: roztwór 10%; do kąpieli aseptycznej: 1% roztwór nanosi się równomiernie na ciało pacjenta i po 2 min spłukuje wodą. Roztwór preparatu rozcieńcza się tuż przed jego zastosowaniem. Nie należy przechowywać rozcieńczonego roztworu. Nie stosować łącznie ze związkami rtęci, maściami enzymatycznymi, innymi preparatami o właściwościach kwasowych, redukujących lub zawierających alkaloidy.MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE:Mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Długotrwałe stosowanie na duże powierzchnie (powyżej 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu).POINFORMUJ LEKARZA:Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.
Dawkowanie Povidone Iodine: Miejscowo, w postaci nierozcieńczonej lub jako 10% bądź 1% roztwór, w zależności od przeznaczenia. W dezynfekcji skóry: roztwór nierozcieńczony nanosi się na 1-2 min na nieuszkodzoną skórę; w aseptycznym zaopatrzeniu ran, oparzeniach skóry, dezynfekcji błon śluzowych i leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych: roztwór 10%; do kąpieli aseptycznej: 1% roztwór nanosi się równomiernie na ciało pacjenta i po 2 min spłukuje wodą. Roztwór preparatu rozcieńcza się tuż przed jego zastosowaniem. Nie należy przechowywać rozcieńczonego roztworu. Nie stosować łącznie ze związkami rtęci, maściami enzymatycznymi, innymi preparatami o właściwościach kwasowych, redukujących lub zawierających alkaloidy.MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE:Mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Długotrwałe stosowanie na duże powierzchnie (powyżej 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu).POINFORMUJ LEKARZA:Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.
Skutki uboczne Povidone Iodine: Mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne lub podrażnienie skóry, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Długotrwałe stosowanie na duże powierzchnie (powyżej 30%) może prowadzić do zaburzeń czynności gruczołu tarczowego (powstanie wola, zmiany masy ciała), metalicznego posmaku w ustach, ślinotoku, obrzęku powiek, płuc, biegunki, zaburzeń elektrolitowych, zaburzeń czynności nerek (wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do odstawienia preparatu).POINFORMUJ LEKARZA:Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.
Poinformuj lekarza gdy lek Povidone Iodine: Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego, choroby nerek.
Dotyczy:
 • rana,
 • zakażenia bakteryjne,
 • zakażenia grzybicze,
 • dezynfekcja,
 • skóra.

Definicja Povidonum iodinatum: Co to jest Povidone Iodine lek w Skutki uboczne P .