calpol co to znaczy
Co znaczy Calpol. Czym jest od 3 miesięcy do 6 lat. Wskazania do stosowania leku Calpol: gorączka.

Czy pomocne?

Definicja Calpol

Definicja z ang. Calpol, z niem. Calpol.

Co to znaczy: paracetamol
Lek Calpol przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat.
Wskazania do stosowania leku Calpol:
gorączka występująca w przebiegu:
- przeziębienia
- grypy
- chorób wieku dziecięcego
i ból o małym albo umiarkowanym nasileniu:
- ból głowy
ból związany z ząbkowaniem
ból zęba
bóle mięśniowe, stawowe i kostne
bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych
Przeciwwskazania Nie należy stosować leku Calpol jeżeli występuje nadwrażliwość na paracetamol albo którykolwiek składnik leku.
Dawkowanie Leku Calpol nie należy stosować dłużej niż poprzez 3 następne dni bez konsultacji z lekarzem. Leku Calpol nie należy rozcieńczać. Starannie wstrząsnąć przed użyciem. Załączona miarka dozująca ułatwia odmierzenie dawki leku.
UWAGA!
Po każdorazowym otwarciu, szyjkę butelki należy wytrzeć do czysta. Butelkę należy dokładnie zamknąć uważając, by nie uszkodzić nakrętki.
Dawkowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat
Dawka jednorazowa wynosi od 500 mg do 1000 mg paracetamolu, jest to od 10 ml do 20 ml leku Calpol 6 Plus. Dawkę można powtarzać co 4 godziny, do maksymalnej dawki dobowej 4 g paracetamolu, jest to 80 ml leku Calpol 6 Plus.
Dawkowanie u dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Dawkę ustala się wg masy ciała dziecka (przeciętnie jednokrotnie od 10 do 15 mg/kg mc.). Od 250 mg do 500 mg paracetamolu, jest to od 5 ml do 10 ml leku Calpol 6 Plus. W przypadku konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny, lecz nie częściej niż 4 razy na dobę.
Działania niepożądane Jak każdy lek, Calpol może powodować działania niepożądane.
Paracetamol może powodować następujące działania niepożądane:
- reakcje nadwrażliwości: zaczerwienienie skóry, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy oskrzelowej, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do wystąpienia objawów wstrząsu;
- przewód pokarmowy: nudności, wymioty, symptomy uszkodzenia wątroby;
- układ krwiotwórczy: granulocytopenia (pomniejszenie liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów we krwi), agranulocytoza (brak granulocytów we krwi), trombocytopenia (((pomniejszenie liczby płytek krwi);
- układ moczowy: kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.
Interakcje Leki przyspieszające opróżnianie żołądka (na przykład metoklopramid) przyspieszają wchłanianie paracetamolu, z kolei leki opóźniające opróżnianie żołądka (((na przykład propantelina) mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu. Równoczesne wykorzystywanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, jest to wybrane leki nasenne albo przeciwpadaczkowe ((((na przykład fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, jak także ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy) może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet w czasie stosowania zalecanych dawek paracetamolu.
wykorzystywanie paracetamolu równocześnie z zydowudyną - AZT (lek przeciwiwrusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV) może nasilać toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny.
Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych ( (((((na przykład pochodne kumaryny, heparyna) i zwiększać ryzyko krwawienia.
Paracetamol stosowany równocześnie z inhibitorami MAO (lekami stosowanymi między innymi w depresji) może spowodować stan pobudzenia i wysoką temperaturę.

wykorzystywanie paracetamolu może być powodem fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych, wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (( ((((((na przykład oznaczanie stężenia glukozy).
Równoczesne podawanie paracetamolu może zwiększać stężenie chloramfenikolu (antybiotyk o szerokim zakresie działania) w osoczu krwi.
Równoczesne

wykorzystywanie paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko działań niepożądanych na nerki.
Przedłużające się równoczesne

wykorzystywanie paracetamolu i aspiryny albo innych salicylanów może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerek (jak nefropatia spowodowana długotrwałym zażywaniem leków przeciwbólowych, martwica brodawek nerkowych).
Wiadomości dodatkowe Ciąża:
Lek Calpol z racji na dawkę i postać farmaceutyczną przeznaczony jest dla dzieci, jednakże wiadomo, iż paracetamol przenika poprzez łożysko i z tego względu może być stosowany w okresie ciąży wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności i po konsultacji z lekarzem.
Karmienie piersią:
Paracetamol w niewielkiej ilości przenika do mleka kobiet karmiących piersią i z tego powodu może być stosowany w okresie karmienia piersią wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Wskazania: Gorączka występująca w przebiegu przeziębienia, grypy, chorób wieku dziecięcego. Ból o małym albo umiarkowanym nasileniu: ból głowy, ból związany z ząbkowaniem, ból zęba, bóle mięśniowe, stawowe i kostne. Bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych.
Dawkowanie: Doustnie. Niemowlęta od 3 do 12 miesiąca życia 2,5-5 ml. Dzieci 1-6 lat 5-10 ml (łyżeczkę do herbaty albo łyżeczkę deserową) co 4 godziny. Nie stosować więcej niż 4 razy na dobę. Możliwe konsekwencje uboczne: Skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty). Sporadycznie mogą wystąpić zaburzenia w obrazie krwi.
Poinformuj lekarza: Gdy dziecko jest nadwrażliwe na składniki preparatu. Gdy dziecko choruje na schorzenia wątroby, nerek, padaczkę. Gdy dziecko przyjmuje preparaty przeciwzakrzepowe, leki przeciwpadaczkowe, inne preparaty przeciwbólowe. Podobne
Calgel
Bobodent

Czym jest Calpol znaczenie w Słownik na C .