ergonomia co to znaczy
Co znaczy Ergonomia. Czym jest 3 Na Stojąco 4 Przy Leżącym Pacjencie 5 Komputer Pojęcie ergo.

Czy pomocne?

Definicja Ergonomia

Co znaczy ERGONOMIA: Lista treści
1 Pojęcie
2 Na Siedząco
2.1 Doktor
2.2 Asysta
3 Na Stojąco
4 Przy Leżącym Pacjencie
5 Komputer
Pojęcie
ergo - robota ; nomos - prawo naturalne
ergologia - nauka badająca wpływ pracy na pracownika,
ekonomia - nauka badająca efektywność pracy pracownika,
Ergonomia jest nauką o pracy, zajmuje się zależnościami występującymi między pracownikiem a jego miejscem pracy, pełni istotną rolę w zapobieganiu występowania chorób i zaburzeń powstających w momencie pracy. Celem ergonomii jest stosowanie takich metod pracy, przy których największa wydajność uzyskiwana jest przy jak najmniejszym wysiłku ("co zrobić tak aby zarobić a się nie narobić").
szczególnie dotyczy zdrowia, higieny, komfortu, odpoczynku, bezpieczeństwa. Używane urządzenia, warunki otoczenia, organizacja pracy muszą być dostosowane do potrzeb, możliwości i zdolności człowieka a nie odwrotnie.
Na Siedząco
Doktor
uda równolegle do podłogi, stopy położone płasko na podłodze, głowa lekko pochylona naprzód, kręgosłup prawie wyprostowany
Asysta
pozycja podobna jak lekarza, lecz nieco wyżej i bliżej fotela, by się nie zginać i nie zasłaniać światła,
Na Stojąco
Z powodu długotrwałego, nadmiernego obciążania pojedynczych mięśni i części ciała ( robota statyczna mięśni), nieprawidłowego obciążania tkanki łącznej oporowej niektórych części narządu ruchu (kręgosłup, staw biodrowy) dochodzi do wzmożenia napięcia mięśni bez skrócenia włókien mięśniowych, co wywołuje miejscowy przyrost ciśnienia i zagęszczenie krwi w naczyniach, zachwianie stosunku pomiędzy zapotrzebowaniem a zaopat­rzeniem w krew, a na skutek nagromadzenie produktów przemiany materii, zmęczenie mięśni i pomniejszenie wydajności pracy. Spada również ciśnienie hydrostatyczne krwi prowadząc w obrębie kończyn dolnych i miednicy do stworzenie żylaków i hemoroidów, z kolei niedotlenienie mózgu staje się powodem zmęczenia. Boczne skręcenie kręgosłupa prowadzi również do spłycenia oddechu nasilając jeszcze bardziej niedotlenienie.
w momencie dynamicznej pracy,


z powodu ruchu skurcze i rozkurcze mięśni powodują wyrównanie długookresowe jednostronne-~ r u1 pracy stomatologa Prowadzi także do zmian zapalnych i zwyrodnieniowych niektórych
scięgien i stawów. Specjalnie narażone są mięśnie tułowia i ramion
mięśni stawy biodrowe i kolanowe, szczególnie prawe, i nogi i stopy. Lek. stom. nie może sobie w swojej pracy pozwolić na przykład na pozycję
Doktor i symetryczną. Ok. 70% lekarzy pracuje z głową pochyloną naprzód, gdy kręgosłup wygięty jest pod kątem 170°, a również przekręcony w kierunku pacjenta. Podwójnie wzrasta wówczas obciążenie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym by utrzymać w statycznym napięciu górną, zgiętą część ciała. Mięśnie grzbietu napinają się więc w celu utrzymania równowagi.
się. Dalszym bardzo ważnym czynnikiem pogarszającym samopoczucie stomatologa w czasie pracy jest męczenie się wzroku, w szczególności w warunkach wadliwego oświetlenia i niedowidzenia. Bywa to powodem bólów głowy, co wraz ze zdenerwowaniem wynikającym z napięcia nerwowego przy pracy, a również i ze stresów psychicznych i złej organizacji pracy, może być powodem nie tylko krańcowego wyczerpania lekarza, lecz i przykrych konfliktów z pacjentami i współpracownikami.
Lek. stom. pracuje na stojąco albo siedząco przy siedzącym zwykle pacjencie. Z obu tych pozycji wynikają dla niego pewne ujemne konsekwencje.
Ujemne konsekwencje wynikające z pozycji stojącej dotyczą:
Nadmiernego obciążenia prawego stawu biodrowego i napięcia mięśni, szczególnie ud i pośladkowych. To jest tak zwany stanie na jednej nodze, bo lewa noga porusza rozrusznik. Jeżeli
doktor pracuje ponadto z ugiętymi kolanami, to napięcie statyczne mięśni jest olbrzymie i masa ciała wzrasta 4-5-krotnie.
Nadmiernego obciążenia stóp, w szczególności stopy prawej, i stawu skokowego, co wynika z omówionej sytuacji.
Pochylenia i skręcenia kręgosłupa w prawo z ujemnymi tego skut­kami (scoliosis, kyphosis).
Nadmierne napięcie mięśni rąk, z racji na konieczność unoszenia ich do, góry.
Zastój krwi w miednicy, a szczególnie w kończynach dolnych, jako
skutek ucisku krzesła na mięśnie ud i siedzenia.
( robota w torze oddechowym pacjenta.
Tak więc długookresowa
( robota stomatologa w pozycji stojącej prowadzi przede wszystkim do zmian w kręgosłupie, w stawach biodrowym i skokowym, do płaskostopia i żylaków kończyn dolnych. z kolei długookresowa
( robota siedząca skutkuje zmiany w kręgosłupie, żylaki kończyn dolnych i okolicy odbytu i sprzyja zakażeniom górnych dróg oddechowych.
Przy Leżącym Pacjencie
przeciwwskazania:
ciąża,
nadwaga,
nadciśnienie,
choroby serca,
utrudnione oddychanie,
zamiana pozycji siedzącej na leżącą skutkuje pomniejszenie napięcia nerwowo-mięśniowego poprzez podparcie ciała w 16-20 punktach zamiast 4-5 punktach,
nie można pobierać wycisków /zlewanie się masy do gardła/, dokonywać korekty zgryzu po założeniu wypełnienia /luźno opuszczona żuchwa/,
centric
doktor pracuje sam i ma pod ręką wszystkie narzędzia,
4hands asysta /13.30-15.30/ współpracuje z lekarzem /9.30-12.30/
zależy od umiejscowienia zabiegu: szczęka, żuchwa, strona prawa, strona lewa, okolica zębów przednich albo bocznych. W każdym przypadku chodzi o jak najlepsze widzenie pola operacyj­nego.
zasięg rąk lekarza: turbina,kątnica,podstawowe narzędzia,
zasięg rąk wspólny:spray,lampa,
zasięg rąk asysty:ślinociąg,ssak,kubek z wodą,chusteczki,materiały,formówki,płytki,mikser do amalgamatu,narzędzia dodatkowe,
Komputer
1.usiądź wyprostowany,oprzyj plecy,dostosuj wysokość krzesła i biurka, by głowa znajdowała się na wysokości monitora.
2.zwracaj uwagę by nadgarstki znajdowały się nieco niżej niż łokcie by uniknąć zespołu cieśni nadgarstka.kolana powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym a stopy płasko oparte na podłodze.
3.wstawaj co pół godziny,zrób kilka kroków,rozprostuj nogi, by nie dochodziło do tworzenia się zatorów w kończynach dolnych.pozwól także odpocząć swoim oczom , by nie skupiały się na jednym punkcie.w przerwach ćwicz akomodację oka przyglądając się bliższym i dalszym przedmiotom za oknem.
4.rozciągnij mięśnie szyi,przechyl głowę w przód,tył i na boki.
5.wykonaj krążenie nadgarstków.
6.zauważ,iż ludzie garbią się po jakimś czasie spędzonym przed komputerem.pamiętaj o tym i regularnie ściągaj łopatki do siebie.
7.wykorzystaj czas w chwilach gdy ściągasz pliki albo czekasz na zakończenie jakiegoś procesu.
8.co jakiś czas weź kilka głębszych oddechów,pomoże ci się to skoncentrować i ponownie skupić.
9.stosuj zasadę "20-20-20":co każde 20 min. spędzone przy komputerze,przeznacz 20 sekund skupiając wzrok na przedmiocie znajdującym się 10 m od ciebie.
Definicja Endoproteza:
Co to jest pacjenci posiadający endoprotezy wymagają osłony antybiotykowej ergonomia co znaczy.
Definicja Endocream:
Co to jest ENDOCREAM zaleca się do stosowania praktycznie w czasie opracowywania każdego kanału korzeniowego. Szczególnie rekomendowany jest w czasie: kateteryzacji wąskiego kanału, jest to w czasie pierwszego ergonomia krzyżówka.
Definicja Evicrol:
Co to jest Chemoutwardzalny materiał kompozytowy Producent: SpofaDental a.s., Markova 238, CZ - 506 46 Jićin, www.spofadental.com Przedstawicielstwo w Polsce: SPOFA-DENTAL a.s. Przedstawicielstwo w Polsce, Ul ergonomia co to jest.
Definicja Ekstruzja:
Co to jest extrustio/ wydłużenie zęba ergonomia słownik.
Definicja Etapy Leczenia:
Co to jest higieny j. ustnej sposób:usuwanie kamienia nazębnego,leczenie zachowawcze,endodontyczne,ekstrakcje,tymczasowa odbudowa,czasowe szynowanie,kontrola odkładania się płytki nazębnej,instruktaż higieny ergonomia czym jest.

Czym jest Ergonomia znaczenie w Słownik na E .

  • Dodano:
  • Autor: