guma co to znaczy
Co znaczy Guma. Czym jest z Ameryki Środkowej sprowadzono do USA gumę chicle z mleczka kauczukowego.

Czy pomocne?

Definicja Guma

Definicja z ang. Gum, z niem. Gummi.

Co to znaczy: Początki gumy do żucia sięgają lat 60 XIX wieku. Wówczas to z Ameryki Środkowej sprowadzono do USA gumę chicle z mleczka kauczukowego lateksu. Jednak specyfiki podobne do gumy do żucia znano już w starożytności. Wtedy to greczynki chcąc oczyścić zęby i odświeżyć oddech, z upodobaniem żuły żywicę z kory drzewa mastyks. Badania potwierdziły, iż żucie gumy uspokaja i pomaga skupić się na bieżących czynnościach.
Autorytet medyczny, prof. Hollingworth, stwierdził, iż żucie prowadzi do ogólnego nawet rozluźnienia i odprężenia mięśni, a więc redukuje stres. Zresztą już w momencie II wojny światowej armia amerykańska otrzymywała duże ilości gumy do żucia. Miała ona właśnie rozładować napięcie. Oprócz tego guma do żucia ma jeszcze sporo innych zalet. Prócz odświeżenia oddechu, zaspokaja głód, co jest szczególnie istotne dla osób odchudzających się.
W oparciu o liczne badania przeprowadzonymi na całym świecie, zaproponowano, iż w ostatnich latach do roli dodatkowego środka higienicznego dołączono gumę do żucia zawierającą zamiast cukru środki ograniczające wzrost płytki bakteryjnej. Kluczowymi składnikami takich gum do żucia są substytuty cukru, ksylitol albo sorbitol. Wykazują one równocześnie pewne działanie antybakteryjne.
W badaniach przeprowadzonych w państwach skandynawskich z użyciem gumy do żucia zawierającej ksylitol i małe ilości sorbitolu na małej grupie dzieci szkolnych wykazały w 82% redukcję próchnicy. Dzieciom tym podawano gumę do żucia 4 razy na dzień między posiłkami. Podobne badania przeprowadzone w innych państwach przyniosły redukcję próchnicy w granicach 37-79%.
Działanie przeciw próchnicowe gum do żucia bez cukru polega także na pobudzeniu wydzielanie większej ilości śliny, zawierającej wyższe stężenie jonów wodorowęglanowych, ważnego czynnika powodującego podwyższenie pH śliny i zwiększony przepływ śliny w jamie ustnej, która skutkuje wypłukiwanie resztek pokarmowych.
Gumę do żucia zawierającą ksylitol albo sorbitol można stosować po posiłkach, w wypadku gdy nie ma możliwości szczotkowania zębów, albo chociażby przepłukania j. ustnej wodą. Higieniczne żucie gumy powinno trwać nie dłużej niż 5-10 min., by nie powodować wytworzenia nawyku, który może okazać się negatywny dla funkcjonowania układu narządu żucia (uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych, przerost mięśni żwaczowych).
Należy także pamiętać, iż żucie gumy nie może, w żadnym wypadku, zastępować szczotkowania zębów rano i wieczorem. To jest jedynie dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę j. ustnej. Korzystny wpływ na redukcję próchnicy i pobudzenie wydzielania śliny sprawiają, iż wykorzystywanie gumy do żucia bez cukru powinno być służące u pacjentów z zaburzeniami wydzielania śliny w efekcie chorób ślinianek i po radioterapii. U tych pacjentów żucie skutkuje stymulację ślinianek, poprawiając tym samym stopień wilgotności w jamie ustnej.

Czym jest Guma znaczenie w Słownik na G .