pacjent mały co to znaczy
Co znaczy Mały Pacjent. Czym jest błony śluzowej j. ustnej poprzez koronę wyrzynającego się zęba.

Czy pomocne?

Definicja Mały Pacjent

Co znaczy MAŁY PACJENT: w większości przypadków ząbkowanie, polegające na przebiciu błony śluzowej j. ustnej poprzez koronę wyrzynającego się zęba, przebiega bezobjawowo. /gingivitis eruptiva/ a więc zapalenie dziąsła brzeżnego wywołane wyrzynaniem się zębów stałych może być wywołane zaniedbaniem higieny j. ustnej małego dziecka. kieszonki dziąsłowe są głębsze w zębach mlecznych niż w zębach stałych ułatwiając gromadzenie się resztek pokarmowych i bakterii. ich głębokość w okresie wymiany uzębienia może się powiększyć z 2 do 8mm i zawiera raczej bakterie beztlenowe. może wówczas występować zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej j. ustnej pojawiające się kilka dni przed wyrznięciem się zęba. dziecko jest w tym czasie bardziej pobudliwe, bardziej się ślini, wkłada do ust palce i zabawki. po ukazaniu się zęba dolegliwości najczęściej ustępują, kieszonki ulegają spłyceniu i przeważają bakterie tlenowe. czasami może jednak dojść do zapalenia mieszka zęba dając symptomy zapalenia kości i mogąc prowadzić do ciężkiego zapalenia szpiku kostnego szczęki albo żuchwy. leczenie w razie gromadzenia się wysięku ropnego w mieszku zębowym polega na nacięciu błony śluzowej przykrywającej brzeg sieczny wyrzynającego się zęba i podaniu antybiotyków. do takiego zapalenia mieszka zębowego może dojść w efekcie długo trwającego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba mlecznego. przed ukazaniem się zęba w jamie ustnej może również pojawić się nad nim zasinienie wywołane mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej j. ustnej poprzez ostry brzeg sieczny albo guzki zęba powodując stworzenie krwiaka /krwawienie podśluzówkowe/. takie przebarwienia należy obserwować pamiętając o różnicowaniu z torbielą zawiązkową /cystis follicularis/ utrudniającą wyrzynanie się zęba. powodem powstawania torbieli zawiązkowej może być wprowadzanie bakterii do j. ustnej palcami dziecka. leczenie polega na nacięciu błony śluzowej i drenowaniu płynu tkankowego. jeżeli doszło do bardzo wczesnej utraty zęba mlecznego, może dojść do stworzenia zmian włóknistych dziąsła wywołanych działaniem sił żucia i rozcieraniem pokarmów, co prowadzi do utrudnionego wyrzynania. w czasie wyrzynania się zębów trzonowych może dojść do aseptycznego obumarcia kości, kiedy nad zawiązkiem zęba naczynia krwionośne ulegają resorpcji, z kolei blaszka kostna nie resorbuje się kompletnie. dochodzi wówczas do wydzielania martwaków kostnych.
Lista treści
1 ciąża
2 brak ząbków
3 Karmienie Piersią
4 zawiązki ząbków
5 ząbkowanie
6 ząbki stałe
ciąża
Kobieta w ciąży powinna poprawnie się odżywiać. Codzienne pożywienie (mleko i jego przetwory, mięso, ryby, chleb gruboziarnisty, jarzyny, owoce) musi obfitować w białko, składniki mineralne i witaminy. Należy ograniczyć spożywanie węglowodanów próchnicotwórczych, w szczególności cukru. Od początku ciąży należy zadbać o swoje uzębienie i wdrożyć się do szczególnie starannej higieny j. ustnej.
brak ząbków
Dziecko w momencie narodzin nie posiada w jamie ustnej,ani na skórze jakichkolwiek bakterii.Zostają one przejęte w naturalny sposób przechodząc poprzez kanał rodny,a następnie poprzez dłonie matki i jej ślinę.W ten sposób stopniowo organizm dziecka zaczyna się przyzwyczajać do obrony organizmu przed bardziej skodliwymi bakteriami,które napotka w przyszłości.istotne jest by osiadające bakterie były dla naszego dziecka nieszkodliwe.Dlatego nie jest rekomendowane izolowanie dziecka od matki tuż po porodzie,gdyż może zaistnieć przypadek gdzie zaatakowane ono zostanie poprzez wyjątkowo trudne do zwalczenia bakterie szpitalne.
Dlatego bardzo ..istotne jest by mama przed narodzinami swej pociechy zadbała o wyleczenie ubytków,gdzie znajduje się sporo <a href="bakterie.php">bakterii próchicotwórczych.</a>
Karmienie Piersią
1.Po pierwsze jeśli maluszek ssie pierś, musi się trochę napracować,a poprzez to ćwiczy mięśnie wykorzystywane do żucia, co znacznie minimalizuje prawdopodobieństwo wad zgryzu i w przyszłości chorób stawu skroniowo-żuchwowego.
2.Po drugie - karmienie piersią jest o sporo zdrowsze dla malutkich ząbków, gdy się już pojawią,,,gdyż ( jeśli dziecko ssie poprawnie) pokarm z brodawki sutkowej jest jakby "wtryskiwany wprost do gardła maluszka i omija w ten sposób ząbki. Oczywiście także należy dbać o oczyszczanie ząbków - wg wskazówek.
zawiązki ząbków
Chociaż nasze dziecko nie posiada jeszcze widocznych ząbków,istnieją już ich zawiązki,dlatego należy dbać o to, by resztki pokarmów, szczególnie gęstszych nie pozostawały w buzi zbyt długo, co sprzyja nadmiernemu rozwojowi bakterii.w chwili gdy zaczną się wyrzynać mogą ulec szybkiemu zniszczeniu.Należy więc oczyszczać buzię dziecka na przykład palcem owiniętym chusteczką.
Starajcie się Kraj przyzwyczaić stopniowo maluszka do mycia ząbków, kupując mu szczególny gumowy gryzaczek w kształcie szczoteczki,który masuje dziąsła łagodząc dolegliwości przy ząbkowaniu.
ząbkowanie
Ząbkowanie to naturalny mechanizm wyrzynania się zębów mlecznych u niemowląt. To jest pro¬ces naturalny, lecz dość długi. Rozpoczyna się około 5 miesiąca życia, a kończy na przełomie 2-3 roku.
..w chwili wyrzynania się zębów dziecko staje się regularnie niespokojne i płaczliwe. Nie¬kiedy dzieci cierpią w tym czasie na takie do¬legliwości jak biegunka i gorączka. Większość rodziców łączy te fakty, aczkolwiek nie ma na to dowodów, iż ich powodem jest ząbkowanie. Pierwsze pojawiają się dolne środkowe się¬kacze, kilka miesięcy później dwa albo cztery siekacze górne, a następnie siekacze boczne dolne;
Początek wyrzynania się zębów jest uwarunko¬wany genetycznie, zależy także od budowy i odporności dziecka. Wybrane dzieci zaczynają ząbkować dopiero pod koniec pierwszego roku życia, i to jest jeszcze zgodne z normami fizjo¬logicznymi; Po kilku miesiącach pojawiają się pierwsze trzonowce (czwórki), następnie kły (trójki) i drugie trzonowce (piątki); Zęby dolne z reguły wyrzynają się wcześniej niż górne.
symptomy ząbkowania: ,$
Nasilone ślinienie, rozpulchnienie, obrzęk dzią¬seł, niepokój, drażliwość dziecka, zaburzenia jego snu, utrata apetytu albo zmiana rytmu kar¬mienia, czasami: gorączka, biegunki, zaparcia^ wymioty, wysypka - w razie ich zaobser¬wowania należy niezwłocznie zasięgnąć rady stomatologa bądź pediatry.
Metody na ograniczenie przykrych objawów:
Masaż dziąseł dziecka dzięki na przykład gumowe¬go gryzaczka (można go trzymać w lodówce , by miał także działanie chłodzące) Podawanie dziecku chłodnych płynów; Smaro¬wanie dziąseł preparatami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi: na przykład Dentinox-gel albo Cal-gel (oba mogą być służące od trzeciego miesiąca życia);
UWAGA! Żel* i płynów używania w okresie należy stosować w
Okresowo - wykorzystywanie środków przeciwbó¬lowych, na przykład paracetamolu, w odpowiedniej dawce - jednak tylko pod nadzorem lekarza; Ograniczanie spożywania poprzez dziecko sło¬dyczy; Uczenie dziecka jak najwcześniej mycia zębów.
Pamiętaj!
Poprawne ząbkowa¬
nie nie wymaga wizyty
u lekarza. jeżeli jednak
dziecko ma
symptomy cho
robowe, jak gorączka
albo długookresowa biegun
należy skonsultować się
z lekarzem pediatrą.
Nie ma skutecznych
środków zapobie¬
gających bolesne-
mu wyrzynaniu '$kj$
sięzę próbc wania sposób
eci mylone z ząbkowaniem
Lekarze i inne osoby zajmujące się opieką zdrowotną dzieci nadal biorą
symptomy rozmai¬tych chorób za ząbkowanie. Takie podejście może opóźniać postawienie właściwej diagnozy - ostrzega "British Medical Journal". Australijscy naukowcy przebadali reprezentantów pięciu grup zawodo¬wych w najwyższym stopniu związanych ze zdrowiem dzieci - pediatrów, dentystów, farmaceutów, pie¬lęgniarki i lekarzy ogólnych. Okazało się, iż większość z nich nadal myli
symptomy różnych - nawet poważnych - dolegliwości wieku dzie¬cięcego z ząbkowaniem, aczkolwiek w rzeczywistości skutkuje ono tylko nieznaczne problemy (a i to w miarę rzadko). Le¬karze obarczali ząbkowanie winą za średnio 2,8 objawów, a pielęg¬niarki - nawet za 9,8. Wbrew utartym opiniom wysypka, utrata łaknienia, biegunka, gorączka, przeziębienie czy przykry zapach moczu nie są powiązane z ząbkowaniem. Na¬tomiast zaczerwienione dziąsła, rozdrażnie¬nie, problemy ze spaniem, czerwone policzki
- to typowe
symptomy. Dzieciom z rozpozna¬niem "bolesnego ząbkowania" przepisywano najczęściej leki przeciwbólowe - paracetamol i specjalne żele do smarowania dziąseł. 41 proc. farmaceutów zalecało środki uspo¬kajające. Autorzy badań zwracają uwagę, iż leczenie bez dokładnego rozpoznania utrud¬nia wczesne wykrywanie chorób i wska¬zuje na wciąż spory dystans pomiędzy stanem wiedzy naukowej, a codzienną praktyką. Ząb¬kowanie - moment wyrastania mlecznych zębów
- przebiega zwykle pomiędzy 5. a 30. miesiącem życia. W XIX wieku uważano, iż ząbkowa¬nie jest jedną z przyczyn dużej śmiertelności pośród niemowląt.
Ząbkowanie jest naturalnym procesem, który jednak w pewnych okolicznościach może doprowadzić do bolesnych objawów u Waszego dziecka. Ząbek jest odpowiedzialny za niejedną nieprzespaną noc. Czasami w miejscu wyrzy-nania się ząbków występują obrzęk i zaczenvic-nicnia, które są bolesne i mogą przejść w stan zapalny. Możecie Kraj oszczędzić Waszemu dziecku niepotrzebnych przykiych dolegliwości przy ząbkowaniu, ( jeśli zastosujecie Dcnti-nox*N - Gcl.
Preparat ten jest najczęściej kupowany w Europie przeciw dolegliwościom związanym z ząbkowaniem i został wyprodukowany specjalnie dla niemowląt i małych dzieci.
pierwsze ząbki
Pierwszy ząbek jest zawsze czymś szczególnym i oczekiwany jest z radością. Pojawia się u większości dzieci między czwartym a dziesiątym miesiącem życia i prawie zawsze to jest przedni siekacz w szczęce dolnej. jeżeli ząbkowanie każe na siebie czekać, to nie ma podstawy do zaniepokojenia; wielu dzieciom w ciągu pierwszego roku nie wyrzynają się ząbki, tymczasem inne mają przedwcześnie pierwszy ząbek.
Rodzice zauważają początek ząbkowania najczęściej wtedy, gdy ich dziecko jest niespokojne, mniej je, wszystko dookoła gryzie i regularnie się ślini. Pierwszy ząbek dla dziecka jest niekiedy związany z wystąpieniem temperatury
albo krótkim zaburzeniem trawienia. W tych sytuacjach na wszelaki wypadek powinniście udać się po poradę do lekarza, , by być pewnym, iż nie ma innych przyczyn.
Świeżo wyrżnięty ząb jest słabo zmineralizowany i nieodporny na działanie czynników wywołujących próchnicą.Należy oczyszczać ząbki i masować dziąsełka specjalną,maleńką,mięciutką szczoteczką po posiłkach i przed wieczornym snem.Najlepiej jest karmić dziecko, gdy jest rozbudzone,,,,,gdyż przepływ śliny jest wówczas większy co w naturalny sposób oczyszcza buzię.Podawanie skórki od chleba, marchewki, jabłka, kalarepy wzmacnia mięśnie żujące i zapobiega wadom zgryzu.Systematycznego szczotkowania zębow dziecko najlepiej uczy się naśladując dorosłych, dlatego także staraj się szczotkować swoje zęby w obecnosci dziecka. W ten sposób wytwarza się u niego nawyk szczotkowania i dbałości o higienę j. ustnej. Ok. 1 roku życia należy dać dziecku do ręki małą, miękką szczotkę, , by naśladując rodziców próbowało oczyscić zęby.
jeżeli podają Pańśtwo butelkę dziecku w czasie snu, proszę dbać o to, , by płyny te nie zawierały cukru ani skrobi.Najgorsze dla zębów są gęste słodkie kaszki,
albo gęste soki, które idealnie oblepiają zęby, a dzięki dużej zawartości cukrów.W krótkim czasie doprowadzi to do wystąpienia <a href="prochnica.butelkowa.php">próchnicy butelkowej</a>.
kaszka zawiera skrobię,soki niesłodzone zawierają naturalne cukry owocowe,mleko zawiera cukier mleczny laktozę.
Najlepszą sposobem jest jednorazowe spożywanie słodyczy bezpośrednio po posiłku,a następnie umycie zębów.
ząbki stałe
Bardzo regularnie rodzice przeoczają pierwsze tylne zęby stałe, które należy jak najszybciej zalakować - to są szóstki. Zdarza się, iż rodzice myślą, iż to mleczaki i dopuszczaja do tego, , by się mocno popsuły. , by sprawdzić czy naszemu dziecku pojawiły się już szóstki należy policzyć ząbki od środka.
jeżeli ostatni z boku jest piąty- to jest ząb mleczny, z kolei szósty-jest pierwszym zębem stałym,który wyrzyna się najwcześniej.
Bardzo dobrze odbierane jest poprzez lekarzy stanowisko rodziców dbających o swoje dzieci również w momencie kiedy wydają się być całkiem zdrowe.Warto zaznajomić małego pacjenta z gabinetem stomatologicznym jeszcze w okresie kiedy nie musi z niego korzystać.<a href="pierwsza.wizyta.php">Pierwsza wizyta może się odbyć już w wieku 2-3lat.
roszę pamiętać, iż na wszystko jest odpowiedni czas.Chociaż soki owocowe i warzywne,kaszki,mleko,herbatka są bardzo zdrowe i smaczne,uspokajają nasze dziecko,to podawane w momencie,którym trudno jest zadbać o higienę dziecka,mogą być przyczyną wielu problemów w przyszłości,czyli nie jest działaniem na jego korzyść.Nie zapominajmy o przyszłości naszego dziecka..
jeżeli w wieku 6latek lek. stom. będzie musiał lapisować ząbki roztworem azotanu srebra . , by powstrzymać dalszy rozwój próchnicy,staną się one czarne...
jeżeli będzie musiał używać wiertła,nasze maleństwo może niepotrzebnie przeżywać stres.Najgorszym scenariuszem jest przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych,która może doprowadzić do przesunięć pozostałych zębów mlecznych i wyrzynających się zębów stałych,zaburzając w ten sposób naturalny zgryz. . , by wyleczyć taką wadę będziemy musieli przeprowadzić kosztowne leczenie ortodontyczne
Pamiętajmy więc,, iż ISTNIEJĄ
metody na uniknięcie problemów z ząbkami i są one PROSTE.wymagają od nas jedynie troski i cierpliwości.
OBOWILZEK UTRZYMANIA HIGIENY j. ustnej DZIECKA SPOCZYWA NA RODZICACH !!!
. . , by pożywienie spełniało własną rolę, wszystkie te składniki powiniśmy spożywać w odpowiednich ilościach i proporcjach, zależnie od wieku, stanu zdrowia i rodzaju pracy. Na tym właśnie polega racjonalne odżywianie. O tym, czy wszystkie dostarczone składniki będą odpowiednio
wykorzystane poprzez organizm decyduje sporo czynników, również
poprawne żucie. Im dokładniej pokarm jest zmiażdżony, rozdrobniony i naśliniony, tym będzie lepsze jego trawienie i przyswajanie. Zarówno wykorzystywanie zasad prawidłowego żywienia, jak i błędy w odżywianiu nie dają efektów natychmiastowych. Konsekwencje zarówno dodatnie, jak i ujemne ujawniają się nieraz po długim czasie i dotyczy to także j. ustnej. Odżywianie wpływa na
stan naszego uzębienia nie tylko od wewnątrz, kiedy to warunkuje poprawną budowę zębów, przyzębia, kości szczęk i mięśni narządu żucia, lecz również zewnętrznie. Miejscowo zalegając na zębach stwarza dogodne warunki do wytwarzania kwasów poprzez bakterie i demineralizacji szkliwa. O ile działanie składników pokarmu na zęby człowieka dorosłego (po trzydziestce) nie ma już dużego znaczenia ( ...istotne jest szczególnie w okresie rozwoju narządu żucia), o tyle miejscowy wpływ ujawnia się w każdym wieku.
Wpływ wierzeń i tradycji
O wpływie pożywienia na stan zębów i j. ustnej przekonano się na podstawie badań porównawczych. Przeprowadzono je pośród plemion koczowniczych żywiących się pokarmem przygotowanym w prymitywny sposób i tych społeczeństw, które - korzystając z dobrodziejstw cywilizacji - odżywiają się produktami sztucznie przetwarzanymi
i sporą ilością słodyczy. U tych ostatnich przypadki próchnicy były bardzo częste. również zabobony i przesądy dotyczące odżywiania kobiet ciężarnych i karmiących
i pewne ograniczenia żywnościowe, wynikające z zakazów religijnych, odbijają się ujemnie na narządzie żucia. Potwierdziły to doświadczenia. Np. niedobór białka skutkuje większą podatność na próchnicę i to tym intensywniejszą, im dłużej, ,,czyli poprzez kilka pokoleń, stosuje się dietę ubogobiałkową To dowodziłoby słuszności powiedzenia:
. . , by dziecko miało zdrowe zęby, trzeba dbać o zęby babki. Natomiast pomniejszenie spożycia cukru sprawia, ,, iż występowanie próchnicy jest rzadsze. Mniejsze spożywanie tłuszczów także minimalizuje występowanie tego schorzenia zębów. Błędy w odżywianiu mają wpływ nie tylko na próchnicę, lecz również na stan przyzębia, a pośrednio na wady zgryzu. Decyduje o tym nie tylko skład, lecz - co ( ....istotne - konsystencja pożywienia. Pokarm twardy, gruboziarnisty
skutkuje lepsze ukrwienie przyzębia, pobudza aparat zawieszeniowy zęba, masuje dziąsła, wpływa na częściowe samooczyszczanie zębów, u dzieci kształtuje szczęki i ich poprawny rozwój. ( .....istotne składniki odżywcze
Wiemy już, ,, iż z punktu widzenia stomatologa ( ......istotne jest w pożywieniu białko i węglowodany.
To jednak nie wszystko. Ważna jest także zawartość wapnia, fosforu, witamin A, B, C, D i E
i takich pierwiastków śladowych występujących w glebie i wodzie, jak fluor i molibden. Można tu dodać, ,, iż fluor najlepiej przyswajany jest z wody, gorzej z produktów żywnościowych.
Najwięcej tego
pierwiastka
występuje w mięsie
ryb, cielęcinie, ryżu,
grochu, szpinaku, wiśniach, truskawkach, marchwi i herbacie. Białko, wapń, fosfor
i witaminy A, C i D konieczne są do prawidłowej budowy kośćca i zębów. Witaminy A, B, E i kwas askorbinowy odpowiadają także za zdrowie przyzębia i błony śluzowej j. ustnej.
Jak się odżywiać,
. . , by zęby były zdrowe?
Trzeba przypomnieć, ,, iż sporo zależy od prawidłowej budowy zębów, ich składu chemicznego, a także kształtu i usta¬wienia w szczękach. Rozwój i mineralizacja zębów roz¬poczyna się już bardzo wcześnie, ponieważ od 4 tygodnia ciąży, a kończy ok. 20 roku życia. Wszystkie niedobory pokarmowe w tym okresie, a szczególnie w okresie ciąży, karmienia i wczesnego dzieciństwa są nie do odrobienia.
Kobiety w ciąży powinny:
I.Ograniczyć spożycie węglowodanów (słodycze, ciasta, słodkie pieczywo,
syropy,
słodkie
napoje,
dżem,
miód). Nadmiar
węglowodanów w diecie
kobiety ciężarnej
skutkuje
u płodu uzębienie mniej
odporne na próchnicę, bo
zuboża je w białko.
2. Spożywać pokarmy bogate w wapń, fosfor i białko, ,,,czyli mleko ok. I I na dzień, ser - 10 dag, jogurt, kefir, ryby.
3.Spożywać pokarmy bogate w witaminy, ,,,,czyli warzywa i owoce - ok. 75 dag na dzień. Dodatkowo ich organizmowi potrzebna
jest wit. D zawarta w tranie i innych preparatach farmaceutycznych.
W okresie niemowlęcym
Bardzo ważne dla pra¬widłowego funkcjonowania narządu żucia jest karmienie piersią. Po pierwsze, dlatego ,, iż mleko matki jest pokarmem w najwyższym stopniu swoistym, pełnowartościowym, łatwo wchłanianym i przyswajanym. Zawiera wszystkie składniki (uzupełnia się tylko witaminy, W tym witaminę D) w odpowiednich proporcjach, potrzebne do budowy zębów i innych tkanek. Jest również jałowe i ma w swoim składzie ciała odpornościowe. Stwierdzono, ,, iż u dzieci, które były karmione piersią, intensywność występowania próchnicy jest znacznie mniejsza i to tym mniejsza, im dłużej ssały mleko matki. Drugim istotnym momentem jest sam akt ssania piersi. Dzieje się inaczej niż przy karmieniu poprzez smoczek. Ruchy żuchwy są tu typowe dla czynności żucia. Ssanie piersi jest czynnością ciągłą, rytmiczną, wymagającą od niemowlęcia pewnego
wysiłku, dzieje się bez przerywania oddychania. Ćwiczy mięśnie żujące, emimiczne i mięśnie warg, co kształtuje bezzębne szczęki niemowląt, jest bodźcem dla wzrostu żuchwy naprzód (niemowlę rodzi się z dotylnym ustawieniem żuchwy). Taka robota jest więc, bodźcem dla prawidłowego rozwoju mięśni twarzy i narządu żucia.
W wieku żłobkowym, przedszkolnym
Dla dzieci w tym wieku szczególnie ( .......istotne jest,
. . , by w ich pożywieniu znajdowały się nie tylko rekomendowane składniki, powinno być ono również odpowiednio przygotowane pod kątem właściwości fizycznych i podawane w pięciu posiłkach w ciągu dnia. W żywieniu należy szczególnie uwzględnić: mleko, sery, twarogi, chude mięso, ryby, jaja, świeże warzywa i owoce.
Karmienie słodkimi papkami

albo podawanie do picia słodkich
soków w nocy małym dzieciom
jest szczególnie szkodliwe.
Dzieci w wieku I -3 lat powinny
stopniowo otrzymywać
potrawy o stałej konsystencji,
nie papkowate - grubiej
rozdrobnione, wymagające
gryzienia i żucia. Już z chwilą
pojawienia się pierwszych
zębów, zaleca się podawać
f dzieciom sucharki, skórki
chleba, surowe
jabłko, marchew i tym podobne Od trzeciego roku życia należy wprowadzać chleb pszenno-razowy. Twarde pokarmy warunkują poprawny rozwój szczęk i uzębienia, wpływają na wydzielanie śliny i soków trawiennych. Nie należy przyzwyczajać dzieci do słodkich pokarmów i napojów nawet, ...
jeżeli są regularnie reklamowane w prasie i telewizji.
Trzeba ograniczać w szczególności dodatkowe podawanie dzieciom słodyczy, na przykład jako nagrody.
Ograniczenie spożywania słodyczy dotyczy dzieci w każdym wieku, a również młodzieży. Na przykładzie krajów skandynawskich i Kanady można stwierdzić, ,, iż najmniej szkodliwe dla zębów jest jedzenie słodyczy raz w tygodniu.
Do minimum trzeba ograniczyć w jadłospisie pokarmy z sporą ilością węglowodanów, lepkie, mające skłonność do osadzania się na zębach, łatwo fermentujące, ,,,,,czyli działające próchnicotwórczo. to są ciastka, torty, lepkie cukierki (irysy, toffi), lizaki, rodzynki. Nadmierne spożycie węglowodanów wywołuje niedobór witaminy B, a w konsekwencji brak białka
w twardych tkankach zęba •, jch podatność na próchnicę, oprócz tego kaloryczne nasycenie organizmu
skutkuje mniejsze spożycie produktów zawierających sole mineralne, białka i witaminy, co w tym okresie życia odbija się na budowie twardych tkanek zęba.
W wieku szkolnym
Należy zwrócić uwagę na pierwsze i drugie śniadanie. Muszą być w nich produkty twarde
i koniecznie mleko. Do szkoły - prócz kanapki z wędliną

albo serem - dzieci powinny zabierać zawsze rzodkiewkę, kalarepę, ogórka, dynię, marchew, zieloną sałatę

albo twarde owoce, na przykład jabłka

albo gruszki. Bardzo korzystne byłoby podawanie mleka w czasie przerwy śniadaniowej. Kioski szkolne, a również inne sklepy w jej pobliżu, zamiast słodyczy powinny raczej sprzedawać owoce

albo łuskane orzechy, które zawierają cenne białko, tłuszcze, wapń i fosfor.
U osób dorosłych wpływ metody odżywiania na zęby jest już przede wszystkim miejscowy. Zadbane uzębienie ° prawidłowej budowie powinno się ukształtować w okresie dzieciństwa. Potem,
. . , by utrzymać zdrowe zęby, tr2eba przestrzegać takiego metody żywienia, który nie W2maga aktywności próchnicy, ^'eta powinna zawierać
produkty mleczne, jaja, mięso, jarzyny i owoce
i kasze i potrawy mączne. Zasadą jest ograniczenie pokarmów gęstych i kleistych.
Podjadaniem pomiędzy posiłkami
Z punktu widzenia zdrowia j. ustnej, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, -3^ należy ograniczyć podjadanie pomiędzy posiłkami kluczowymi. Przy każdym posiłku na 20 min minimalizuje się pH w jamie ustnej, a to stwarza dogodne warunki dla demineralizacji szkliwa. ( jeśli przerwy pomiędzy jedzeniem są krótkie, to w zasadzie stale utrzymuje się niskie pH w jamie ustnej. Na podwyższenie pH dob¬rze wpływa żucie gumy bez cukru po posiłku. Sprawdzono również, ,, iż słodycze działają w najwyższym stopniu próchnicotwórczo wtedy, gdy są spo¬żywane pomiędzy posiłkami. Niezwykle szkodliwie na uzębienie, zarówno dzieci, jak i dorosłych, działa spożywanie dodatkowych posiłków bezpośrednio przed snem. Nawet owoc zjedzony przed snem przyczynia się do występowania próchnicy.
8 tips on treating children
1. With young children, who do not have the capacity to consent to treatment themselves, you should always obtain authorisation from their parent or guardian. Make sure you give a full explanation of the need for treatment, what is involved, the risks and the alternatives, and give both children and their parents the chance to ask any questions.
2. Children under 16 may be able to give consent for their own treatment, if they are "Gillick competent". That is, if they are mature enough to understand the nature, purpose and potential side effects of the treatment. However, it is still prudent to seek to involve a parent or guardian in treatment decisions, subject to the patient's agreement.
3. If a young child is uncontrollably distressed or uncooperative, you should not restrain them, except if they are in immediate danger of physical harm, for example from dental equipment in the surgery. The GDC's advice is to stop treatment and discuss the situation with the parent or guardian, before arranging necessary future treatment for the child.
4. If there is any untoward incident, you may find it advisable to ask all members of the team to record this at the time. When a mishap or complication occurs, patients and parents (where appropriate) have a right to a prompt and frank explanation, and where appropriate, an apology. Remember to make a note in the clinical records.
5. Keep clear up-to-date dental records, including any advice given about prevention to the patient and parents. Ensure these are legible, signed and dated.
6. You may wish to train staff in customer relations, including how to deal with young patients. Ensure they understand the continued need for confidentiality in treating children.
7. The decision to treat a child under general anesthesia or sedation is made infrequently. If treatment, such as an extraction is required under general anaesthetic, the GDC has provided clear guidance for both the referring and treating dentists. For example, it is the responsibility of the referring dentist to set out the risks to the patient, obtain a full medical history and write a detailed letter of referral explaining the reasons for this form of treatment.
8. If teenage patients require long-term treatment, such as orthodontics, make sure they receive a full explanation of what the treatment involves and likely timescales for completion, so they can properly appreciate the commitment required, and give valid consent. If their co-operation or compliance declines over the course of treatment, explain the consequences to the patient and record the discussion. Again, even if the patient is 'Gillick competent' it is prudent to seek to involve the parent or guardian in such discussions, and in any decision to amend the treatment plan or abandon treatment.
Definicja Mesiodens:
Co to jest nadliczbowy a więc niepoprawny położony między siekaczami szczęki albo żuchwy, najczęściej posiada stożkowaty kształt, powinien zostać usunięty gdyż utrudniając wyrzynanie zębów siecznych stałych i mały pacjent co znaczy.
Definicja Materiały Protetyczne:
Co to jest Wyciskowe 2 Masy Silikonowe 3 Masy Alginatowe 4 Wosk 5 Akryl 6 Kompozyt 7 Tlenek Cyrkonu 8 Tlenek Aluminium 9 Metale Szlachetne 10 Metale Nieszlachetne 11 Tytan Masy Wyciskowe nieszkodliwość dla mały pacjent krzyżówka.
Definicja Masaż Dziąseł:
Co to jest powinien stanowić nieodzowny przedmiot oczyszczania zębów. Skutkuje dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z nalotów, w tym i z płytek bakteryjnych; powiększenie przekrwienia czynnego, a mały pacjent co to jest.
Definicja Mleko Matki:
Co to jest białka niż mleko krowy lecz ono jest lepiej przyswajalne. posiada więcej tłuszczów nienasyconych. zawartość cukru /laktozy/ jest podobna. mleko matki zawiera jej immunoglobuliny,które poprzez 6 mały pacjent słownik.
Definicja Metoda Ingle'a:
Co to jest diagnostyczna polegająca na uzyskaniu rzeczywistej długości narzędzia kanałowego na podstawie zdjęcia rtg, długość rzeczywista=długość zęba na zdjęciu * długość rzeczywista narzędzia/długość mały pacjent czym jest.

Czym jest Mały Pacjent znaczenie w Słownik na M .

  • Dodano:
  • Autor: