dziecka pasta co to znaczy
Co znaczy Pasta Dla Dziecka. Czym jest Większość małych dzieci połyka pastę przy myciu zębów bez.

Czy pomocne?

Definicja Pasta Dla Dziecka

Definicja z ang. Pasta For Child, z niem. Pasta für Kind.

Co to znaczy: Już od najmłodszych lat należy zadbać o zęby dzieci. Większość małych dzieci połyka pastę przy myciu zębów bez względu na to czy jest ona słodka czy nie. Wskazane jest zatem wykorzystywanie pasty do zębów bez fluoru u dzieci otrzymujących wystarczającą dawkę fluoru.
Akceptowaną poprzez najmłodszą grupę dzieci jest pasta Nenedent® bez fluoru. Jest pastą o neutralnym pH, chroniącą naturalną florę bakteryjną j. ustnej. Zawiera ona:
• 13% Xylitolu (naturalnej substancji zastępującej cukier) hamującego rozwój bakterii wywołujących próchnicę i wspomagającego re-mineralizację
• żcł krzemowy, chroniący szkliwo zębów poprzez dokładne czyszczenie i usunięcie osadu na-zębnego.
Smak i zapach pomarańczowy zachęca najmłodsze dzieci do częstego mycia zębów co przyczynia się do skutecznej profilaktyki próchnicy.
Zaraz po pojawieniu się pierwszego ząbka należy rozpocząć jego pielęgnację, bo bakterie próchnicy nie czynią wyjątku dla pierwszego uzębienia niemowlęcia. By dziecko odczuwało pieLęgnację ząbków jako coś przyjemnego, przygotowaliśmy szczególny zbiór pod nazwą nenedent®-baby wykorzystywany do nauki pielęgnacji ząbków.
Podstawę zestawu stanowi pasta do nauki pielęgnacji ząbków niemowlęcych, posiadająca łagodny owocowy smak. Receptura pasty uwzględnia fakt, iż niemowlęta nie umieją jeszcze poprawnie wypluwać pasty. W skład zestawu wchodzi szczoteczka do zębów z silikonu, która dzięki swoim bardzo miękkim silikonowym włoskom delikatnie czyści ząbki i równocześnie masuje dziąsełka.
liczba pasty wielkości ziarna grochu.
W jaki sposób zachęcić dzieci do mycia zębów? Jeżeli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny j. ustnej, nie powinno być problemów z zachęcaniem go do szczotkowania zębów. Motywację zwiększy również uświadomienie powodów mycia zębów (ochrona przed szkodliwymi bakteriami). Wiadomości takie powinny być przekazane językiem prostym i zrozumiałym dla malucha. Dla dzieci we wczesnym okresie przedszkolnym istotny jest przykład ze strony dorosłych. Dziecko powinno obserwować rodziców szczotkujących zęby.
Dobrze działa także przedmiot zabawy, połączony z zabiegami higienicznymi, na przykład śpiewanie piosenki, szczotkowanie przy muzyce z kasety i tym podobne Warto jednak pamiętać, iż trzeba być konsekwentnym, by utrwalić w dziecku poprawne nawyki higieniczne codziennego szczotkowania zębów rano i wieczorem.
Szczoteczka dla dzieci starszych powinna mieć już włókna różnej długości, ułatwiające czyszczenie trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych. Szczoteczka powinna być dostosowana wielkością i kształtem do wieku dziecka: mała główka, szerszy, lecz nie za gruby uchwyt, który nie będzie się ślizgał w dziecięcej rączce. Elementem zachęcającym dzieci do codziennych zabiegów higienicznych będzie z pewnością szczoteczka ozdobiona rysunkami bohaterów ulubionych bajek.
Kiedy dzieci mogą myć zęby samodzielnie?
W tym okresie dzieci nabierają sprawności manualnej i mogą uczyć się techniki szczotkowania
zębów. Ich rola w zabiegach higienicznych może być jednak tylko pomocnicza. Uważane jest, iż do piątego, a nawet szóstego roku życia dziecka rodzice powinni nadzorować i poprawiać wykonywane poprzez nie szczotkowanie. Spotkałam się również z opiniami, iż korzystnie jest nadzorować dzieci w czasie mycia zębów nawet do jedenastego roku życia.
Jakie techniki szczotkowania powinny stosować dzieci w tym wieku?
Dla dzieci w wieku przedszkolnym sugerowane są dwie techniki: najprostsza - sposób szorowania albo sposób ruchów okrężnych. Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Najpierw myje się zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich, w pierwszej metodzie - szorując poziomymi prostymi ruchami, a w drugiej - wykonując ruchy okrężne tak, jak przy rysowaniu kółek. Następnie, w obu metodach postępuje się tak samo - przy szeroko otwartych ustach szoruje się powierzchnie wewnętrzne zębów, wykonując ruchy wymiatania w kierunku od dziąsła, oddzielnie dla zębów górnych i dolnych. Na koniec szczotkuje się okrężnymi ruchami powierzchnie żujące zębów.
Jaka
liczba pasty jest odpowiednia dla dzieci w tym wieku?
Jeżeli dziecko nie umie wypłukać j. ustnej, pastę dozujemy tak, jak w razie dzieci młodszych (zobacz część poświęconą dzieciom do 2 lat). Dzieciom, które opanowały już płukanie buzi, nakładamy pastę o objętości małego ziarna grochu i wciskamy ją we włosie szczoteczki. Pomocne jest, gdy na włosiu szczoteczki znajduje się parametr ilości pasty.
Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby ( poprzez osobę dorosłą i częściowo samodzielnie)
( poprzez ok. dwie-trzy minuty, przynajmniej dwa razy na dzień, a najlepiej po każdym posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym maluchy nie powinny nic jeść i pić, poza wodą niegazowaną.
Kiedy najlepiej zabrać dziecko do ortodonty?
ok. trzeciego roku życia, kiedy dziecko ma już wyrżnięte wszystkie zęby mleczne.
Jeżeli ortodonta nie stwierdzi zaburzeń zgryzu, to kolejną wizytę należy odbyć wtedy, gdy dziecko będzie miało cztery siekacze stałe górne i dolne (tak zwany jedynki i dwójki), a więc
ok. ósmego roku życia.
Czy dzieci w tym wieku mogą myć zęby samodzielnie?
Dzieci powyżej piątego roku życia w większości szczotkują już zęby samodzielnie. umieją już płukać jamę ustną. Czasami tylko mogą potrzebować pomocy osoby dorosłej. Dzieci
ok. siódmego roku życia umieją rozgraniczać zabawę i wymóg, są bardziej odpowiedzialne. Codzienna higiena j. ustnej powinna stać się dla nich miłym, lecz jednak - obowiązkiem.
Czy dzieci powinny szczotkować język i policzki?
Na powierzchni błony śluzowej j. ustnej, a w szczególności na bogatej w brodawki powierzchni języka osiedla się spora
liczba bakterii. Dlatego, dla utrzymania dobrej higieny powinno się oczyszczać także język i policzki. Młodsze dzieci mogą mieć odruch wymiotny w czasie dotykania powierzchni języka, więc jego czyszczenie jest ograniczone. Dzieci starsze można wdrażać do higieny policzków i języka przy zastosowaniu szczególnych powierzchni, które mogą być częścią dziecięcej szczoteczki do zębów.
do zębów?
Szczoteczka powinna być nie tylko kolorowa i ozdobiona postaciami z bajek (dziewczynki i chłopcy różnią się już wyraźnie wyborem ulubieńców), lecz i wygodna. Dzieci powyżej piątego roku życia są wyraźnie sprawniejsze manualnie niż dzieci młodsze i chwytają szczotkę, opierając kciuk o jej uchwyt. Szczoteczka więc powinna być nieco większa niż dla maluchów i mieć wyprofilowane wygodne oparcie dla kciuka. Dodatkowe przedmioty wzbogacające funkcje szczoteczki, na przykład powierzchnia do czyszczenia języka i policzków, nie tylko poprawiają jej skuteczność, lecz także są atrakcją dla dzieci.
Jak regularnie należy zmieniać dzieciom szczoteczkę do zębów?
Szczoteczka efektywnie spełnia własną funkcję, gdy włosie jest proste i sprężyste i nie rozchyla się na końcach. Zużycie szczotki zależy od czasu i siły, z którą dziecko jej używa. Najmłodsze dzieci używają szczotki z powodzeniem
( poprzez dwa-trzy miesiące, a starsze krócej - dwa, a nawet miesiąc.
roku życia mogą używać innych produktów do higieny j. ustnej niż szczoteczka i pasta?
Stomatolodzy zalecają używanie szczoteczek do czyszczenia języka, które regularnie są połączone ze szczotką do zębów i płynów do płukania j. ustnej przeznaczonych dla dzieci. Dodatkowo dzieci powyżej piątego roku życia można uczyć samodzielnego posługiwania się nicią dentystyczną. Używanie nici jest szczególnie istotne po wyrżnięciu się pierwszego trzonowca stałego (((tak zwany szóstki). Czyścimy nią przestrzeń między szóstką, a ostatnim zębem mlecznym
opr.: dr nauk medycznych Dorota Stańczak-Sionek, lek. stom., specjalizująca się w stomatologii dziecięcej. Asystentka w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej I.S. Akademii Medycznej w Warszawie. Autorka licznych publikacji w prasie fachowej z zakresu stomatologii dziecięcej i ogólnej, uczestniczka międzynarodowych konferencji stomatologicznych. Stypendystka American-Polish Foundation for Medical Education w Chicago. Mama 7-letniej córki.

Czym jest Pasta Dla Dziecka znaczenie w Słownik na P .