przetoka co to znaczy
Co znaczy Przetoka. Czym jest Artykuł /fistula/ patologiczne połączenie dwóch przestrzeni albo.

Czy pomocne?

Definicja Przetoka

Definicja z ang. Fistula, z niem. Fistel.

Co to znaczy: Lista treści
1 Artykuł
2 Rodzaje
3 Leczenie
4 Różnicowanie
Artykuł
/fistula/ patologiczne połączenie dwóch przestrzeni albo narządów powstające w efekcie urazów, mechanizmów patologicznych, powikłań jatrogennych albo wykonane celowo w momencie zabiegu chirurgicznego. W stomatologii najczęściej są wywołane przewlekłymi zmianami okołowierzchołkowymi. W zależności od położenia zęba przyczynowego przetoki mogą występować na skórze brody, policzka, nosa, szyi. Z racji na częsty brak dolegliwości ze strony j. ustnej /martwica zęba przyczynowego/, pacjent najczęściej korzysta wcześniej z pomocy lekarzy innych specjalności /dermatolog, laryngolog, chirurg/. Ujście przetoki jest zwykle niebolesne.
Rodzaje
I
przetoka wrodzona
przetoka urazowa
przetoka zapalna
przetoka zapalna swoista
przetoka zapalna nieswoista
II
przetoka wewnętrzna - fistula interna/gingivalis /między narządami wewnątrz organizmu/,
przetoka zewnętrzna - fistula externa/cutanea /połączona z powierzchnią skóry/,
III
przetoka czynna /wydzielina/,
przetoka bierna /brak wydzieliny/,
Leczenie
Wybór sposoby leczenia zależy od ogólnego stanu pacjenta, stanu klinicznego zęba przyczynowego, rozległości zmian okołowierzchołkowych i stanu przezębia. Możliwe jest leczenie zachowawcze /endodontyczne/, zachowawczo-chirurgiczne /resekcja, hemisekcja/. Zwykle podejmuje się próbę leczenia zachowawczego polegającego przede wszystkim na usunięciu powody przez przeprowadzenie etapowego antyseptycznego leczenia kanałowego z dokładnym opracowaniem kanałów, płukanie podchlorynem sodu NaOCl, zakładanie wodorotlenku wapnia jako wypełnienie czasowe kanałów, jednocześnie stosuje się antybiotykoterapię Ceclor M.R. 0,5 + Metronidazol 0,25. Po 7 dniach powinna być widoczna wyraźna tendencja do zamykania się zatoki, a po miesiącu powinno nastąpić samoistne zamknięcie zatoki z pozostawieniem niewielkiej blizny. W celu jej pomniejszenia należy stosować miejscowo preparat Contractubex. Nie zawsze leczenie kanałowe doprowadza do wyleczenia przetoki i konieczne jest usuwanie zęba.
Ozon,
Różnicowanie
gruźlica
promienica
nowotwory
w celu postawienia prawidłowego rozpoznania można wykonać badania bakteriologiczne, jednak najczęściej wykazują one obecność flory nieswoistej,

Czym jest Przetoka znaczenie w Słownik na P .