skaling co to znaczy
Co znaczy Skaling. Czym jest opierający na usunięciu kamienia nazębnego naddziąsłowego i.

Czy pomocne?

Definicja Skaling

Definicja z ang. scaling, z niem. Skalierung.

Co to znaczy: zabieg wykonywany poprzez lekarza albo higienistkę opierający na usunięciu kamienia nazębnego naddziąsłowego i poddziąsłowego dzięki narzędzi ręcznych albo ultradźwiękowych.naddziąsłowy: sierpy, zrywacze,kirety uniwersalne Columbia, kaling jest podstawowym zabiegiem higienicznym w stomatologii. Ma on wielkie znaczenie w zapobieganiu chorób przyzębia, jak także w leczeniu już istniejących. Doktor ma do dyspozycji narzędzia ręczne i narzędzia mechaniczne: ultradźwiękowe i dźwiękowe. Do narzędzi ręcznych należą: kirety i skalery. Pośród skalerów służących do usuwania naddziąsłowych osadów należą: sierpy, motyczki, dłuta i pilniki. Kirety służą do skalingu poddziąsłowego, wygładzenia powierzchni korzenia i usuwania ziarniny. Wyróżniamy: kirety uniwersalne (Columbia) i kirety specjalne (na przykład Gracey). Zaliczane do narzędzi mechanicznych skalery powietrzne (pneumatyczne) zakładane są na rękaw turbiny. Wytwarzają drgania o częstotliwości w dziedzinie 2300-6300 Hz, z kolei skalery ultradźwiękowe pracują z częstotliwością w dziedzinie 20.000-35.000 Hz. Wyróżniamy pośród nich: skalery magnetostrykcyjne i piezoelektryczne.
Podstawową wadą skalerów magnetostrykcyjnych jest ich mała sprawność energetyczna. Tylko 40% dostarczonej energii przetwarzane jest na drgania. Pozostała zaś część na ciepło. Istnieje konieczność intensywnego chłodzenia wodą dostarczoną do urządzenia, by uniknąć przegrzania rękojeści i końcówki i zmniejszyć ból w czasie zabiegu. Skalery piezoelektryczne mają sporą sprawność energetyczną - tylko 3% dostarczanej energii zamieniana jest na ciepło, czyli można stosować 60% mniej płynu chłodzącego w porównaniu ze skalerami magnetostrykcyjnymi.
Końcówki robocze aparatów ultradźwiękowych podobne są kształtem do skalerów i kiret ręcznych, lecz nie są zaostrzone. Pracującą końcówkę prowadzi się pod kątem 0-15 do długiej osi zęba bez stosowania nacisku. Po skalingu wykonuje się polerowanie dzięki gumek, szczotek i pasków.
U niektórych pacjentów może występować nadwrażliwość pozabiegowa.
Summary
Wykonanie
kireta Gracey, zęby bez wypełnień ruch pionowy, zęby z wypełnieniami ruch poziomy,
Skalery Ultradźwiękowe
zalety:krótki czas wykonania zabiegu, działanie antybakteryjne wykorzystujące zjawisko kawitacji w kieszonce dziąsłowej,
wady:sposobność uszkodzenia ceramiki, wszystkich wypełnień i ich połączeń z twardymi tkankami zębów,
usunięcie złogów nazębnych powinno być wykonywane 2x w ciągu roku w razie zdrowych dziąseł i znacznie częściej (co 3 miesiące) przy stanach zapalnych dziąseł by nie doprowadzić do wystąpienia zapalenia przyzębia,
naddziąsłowy: sierpy, zrywacze,kirety uniwersalne Columbia,
http://www.ems-dent.com
Wskazania
Elgydium,
Eludril,
Elugel,
Eluspray,

Czym jest Skaling znaczenie w Słownik na S .