zastrzał co to znaczy
Co znaczy Zastrzał. Czym jest Pojęcie panaritium - zapalenie ropne dłoniowej części ręki. Powstaje.

Czy pomocne?

Definicja Zastrzał

Definicja z ang. Strut, z niem. Strebe.

Co to znaczy: Lista treści
1 Pojęcie
2 Rodzaje
3 Symptomy
4 Leczenie
Pojęcie
panaritium - zapalenie ropne dłoniowej części ręki. Powstaje najczęściej z powodu urazu i szerzy się poprzez ciągłość na okoliczne części kończyny.
Rodzaje
-zastrzał podskórny /panaritium subcutaneum/,leczenie chirurgiczne,
-zastrzał ścięgnisty /panaritium tendineum/,może zakończyć się amputacją,
-zastrzał kostny /panaritium osseum/,kończy się amputacją,
Zastrzał najczęściej jest zakażeniem opuszki palca.Tkanki dłoniowej powierzchni ręki są nie rozciągliwe, przebiegają tam naczynia i nerwy, a w pochewkach ścięgna otoczone troczkami. Dlatego obrzęk regularnie przemieszcza się na stronę grzbietową gdzie tkanki są wiotkie i rozciągliwe. Może to być mylące i wymaga poszukiwania właściwej powody obrzęku. Etiologia zastrzału jest przeważnie związana z małą raną kłutą opuszki palca.
Symptomy
Zastrzał ścięgnisty jest wywołany ukłuciem.rozwijający się w pochewce ścięgnistej i ścięgnie mięśnia zginacza palców, poprzez które ropne zapalenie może się przenieść na dłoń i przedramię powodując rozległą ropowicę. Początkowo występuje obrzęk, zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk. Pojawia się także wybiórcza bolesność w przebiegu pochewki ścięgnistej, przykurcz palca i ostry ból przy próbie jego prostowania. Ból szybko narasta, co jest powiązane z brakiem wolnej przestrzeni i wzrostem ciśnienia w tkankach. Wskazana jest szybka interwencja w formie nacięcia zapobiegającego zniszczeniu ścięgien i postępowi zakażenia wzdłuż pochewek ścięgnistych aż do przedramienia. Wykorzystywanie samych tylko antybiotyków jest nieskuteczne. Zabieg wymaga zwykle blokady palca albo krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. W razie zajęcia paliczka dalszego (paznokciowego) konieczne jest nacięcie w kształcie „paszczy rekina”. Po nacięciu wprowadza się sączki albo płaty nawazelinowanej waty. Zapobiega to zamknięciu się rany i zablokowaniu odpływu treści ropnej. W zajęciach poduszeczek tłuszczowych paliczków środkowych i bliższych ropnie odbarcza się wykonując dwa równoległe nacięcia, po obu stronach, przyśrodkowo od pęczków naczyniowo-nerwowych i zakłada sączki sposobem „na przestrzał”. Na ranę zakłada się opatrunek z antybiotykiem i unieruchamia palec. W razie zajęcia pochewki ścięgnistej konieczne jest jej otwarcie z zastosowaniem drenażu przepływowego.
Zastrzał kostny najczęściej rozwija się w paliczku końcowym, rzadziej w innych paliczkach. Stosuje się celowaną terapię antybiotykową (w oparciu o okresowo powtarzany antybiogram) i unieruchomienie. Zapalenie kości prowadzi do demineralizacji całego paliczka albo jego części. Po odpowiednim leczeniu dochodzi regularnie do odbudowy struktury kostnej i odzyskania funkcji, dlatego nie należy usuwać zmienionych zapalnie odcinków kości. W sytuacjach zaawansowanych albo przy niepowodzeniach leczenia może zaistnieć konieczność resekcji paliczka. Należy pozostawić podstawę paliczka z przyczepami ścięgien, jeżeli to jest możliwe. W innym przypadku wyciąć, jak najdalej dogłowowo głęboki zginacz palca razem z paliczkiem środkowym. Ranę drenuje się i zbliża luźno jej brzegi czterema szwami.
Leczenie
-nacięcie ogniska ropnego,
-unieruchomienie,
-antybiotyki,

Czym jest Zastrzał znaczenie w Słownik na Z .