zatoki co to znaczy
Co znaczy Zatoki. Czym jest jamy nosowej właściwej,powstają po urodzeniu poprzez wrastanie błony.

Czy pomocne?

Definicja Zatoki

Definicja z ang. sinus, z niem. Golf.

Co to znaczy: zatoki przynosowe /sinus paranasales/ powiększają pojemność jamy nosowej właściwej,powstają po urodzeniu poprzez wrastanie błony śluzowej jamy nosowej w kości. wysłane są błoną śluzową i wypełnione powietrzem. mają za zadanie ogrzewanie,nawilżanie,filtrowanie powietrza,rezonację głosu.
Zatoki Klinowe
/sinus sphenoidales/ przestrzenie w trzonie kości klinowej oddzielone przegrodą /septum sinuum sphenoidalium/.gdyż przegroda jest najczęściej położona skośnie i niesymetrycznie, obie zatoki różnią się od siebie kształtem i wielkością. mają pojemność 3cm3. powstają w 3 roku życia i rozwijają się aż do 16.wejście do zatok zakryte jest małżowinami klinowymi /conchae sphenoidales/.
niedoczynność przysadki /karłowatość,mongołowatość/ skutkuje zahamowanie rozwoju zatok klinowych,
nadoczynność przysadki /akromegalia/ skutkuje nadmierny rozwój zatok klinowych,
Zatoki Czołowe
/sinus frontales/ przestrzenie w kości czołowej i oddzielone przegrodą /septum sinuum frontalium/ dzielącą je asymetrycznie. powstają w 7 roku życia.
Zatoki Szczękowe
/sinus maxillaris, antrum highmor/ ma kształt trójściennej piramidy /boczna ściana jamy nosowej,dolna ściana oczodołu,guz szczęki,dół nadkłowy/,której szczyt zwrócony jest do wyrostka jarzmowego szczęki. ujście zatoki szczękowej /połączenie z jamą nosa,rozwór zatoki szczękowej hiatus maxillaris/ znajduje się w górnej części ściany przyśrodkowej i stanowi połączenie ze środkowym przewodem jamy nosa. czasami poniżej znajduje się ujście dodatkowe.
pojemność:
kobiety 12ml,
mężczyźni 18ml,
wnętrze zatoki szczękowej jest wyścielone błoną śluzową z nabłonkiem migawkowym zrośniętą z okostną. zawiera ona sporą liczbę gruczołów śluzowych, których wydzielina jest przesuwana w kierunku ujścia.
przedni odcinek dna zatoki jest utworzony poprzez wyrostek zębodołowy szczęki, a dno jest w najwyższym stopniu wklęsłe w rejonie zębów trzonowych, gdzie zatoka i korzenie zębów oddziela jedynie cienka warstwa kości albo jedynie błona śluzowa. skutkuje to ból zębów towarzyszący zapaleniom zatok. zachyłki zatoki szczękowej mogą się wpuklać w przestrzenie pomiędzy zębami i pomiędzy korzeniami. kieł znajduje się na granicy jamy nosa i zatoki szczękowej, naprzód od przedniej ściany zatoki.
kluczową powodem zapalenia zatoki szczękowej jest pierwszy trzonowiec górny (6).
Więcej: zapalenie zatoki szczękowej,

Czym jest Zatoki znaczenie w Słownik na Z .