zymafluor co to znaczy
Co znaczy Zymafluor. Czym jest Przeciwwskazania 6 Przedawkowanie Skład /fluorek sodu/ 1 tabl.

Czy pomocne?

Definicja Zymafluor

Definicja z ang. Zymafluor, z niem. Zymafluor.

Co to znaczy: Lista treści
1 Skład
2 Dawkowanie
3 Działanie
4 Wskazania
5 Przeciwwskazania
6 Przedawkowanie
Skład
/fluorek sodu/ 1 tabl. zawiera 0,25 mg albo 1 mg fluoru w formie fluorku sodu. 4 krople roztworu zawierają 0,25 mg fluoru w formie fluorku sodu. Zymafluor tabletki 0,25 mg
Zymafluor tabletki 1,00 mg
Zymafluor krople 0,114%
Dawkowanie
niemowlętom i małym dzieciom należy podawać rozkruszone tabletki albo krople popijając wodą, herbatą albo sokiem owocowym. Zymafluor powinien być podawany co najmniej 200-250 dni w roku. Starsze dzieci powinny po wieczornym szczotkowaniu ssać tabletkę zwiększając działanie miejscowe.
Wiek
<0,3
0,3 - 0,7
>0,7
6ms - 2rż
4 krople albo 1 tabletka 0,25 mg
-
-
2rż - 4rż
8 kropli albo 2 tabletki 0,25 mg
4 krople albo 1 tabletka 0,25 mg
-
>4rż
16 kropli albo 4 tabletki 0,25 mg albo 1 tabletka 1,00 mg
8 kropli albo 2 tabletki 0,25 mg
-
Działanie
Powiększenie odporności zębów na próchnicę, wspomaganie remineralizacji, hamowanie wytwarzanie poprzez bakterii kwasów niszczących szkliwo zębów. Biodostępność fluorku sodu po podaniu doustnym wynosi ok. 100%. Po wchłonięciu jest on odkładany w kościach i zębach; fluorki są ponadto fizjologicznym składnikiem płynów ustrojowych.
Wskazania
Zapobieganie próchnicy zębów powinno rozpocząć się jeszcze przed okresem wyrzynania się zębów i być kontynuowany do 13-14 roku życia a więc pojawienia się drugiego zęba trzonowego. Wczesna fluoryzacja umożliwia przenikanie fluoru do zawiązków zębów zwiększając stopień ich mineralizacji. Zęby wyrznięte z kolei wychwytują i wbudowują fluor zawarty w ślinie.
Przeciwwskazania
Wykorzystywanie związków fluoru w okresie ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane gdyż łożysko stanowi barierę dla związków fluoru i fluoryzacja nie przynosi efektów. Absorbcja fluoru jest pomniejszona w obesności wapnia, magnezu i glinu, dlatego preparat nie powinien być przyjmowany z mlekiem, produktami mlecznymi ani środkami zobojętniającymi działanie kwasu solnego w żołądku, zawierającymi sole wapnia, magnezu czy glinu. Między przyjmowaniem tych jonów a jonów fluoru musi minąć >2 godziny.
Przedawkowanie
występuje po spożyciu ponad 100 tabletek Zymafluor 1,00 mg. W razie spożycia 100 - 200 tabletek należy spowodować wymioty i podać sporą liczba mleka do picia.

Czym jest Zymafluor znaczenie w Słownik na Z .