plasmid plazmid co to znaczy
Definicja plazmid (ang. plasmid). Czym jest komórkach niezależnie od podstawowego genomu, zdolna do.

Czy pomocne?

Definicja plazmid (ang. plasmid)

Co znaczy:

Opis hasła
Cząsteczka DNA istniejąca w komórkach niezależnie od podstawowego genomu, zdolna do autonomicznej replikacji niezależnie od replikacji chromosomalnego DNA.
Plazmidy nie są niezbędne komórkom do życia, niemniej często zawierają one geny umożliwiające lub zwiększające komórkom gospodarza szansę na przeżycie w specyficznych warunkach (np. geny oporności na antybiotyki, geny umożliwiające wykorzystanie nietypowych źródeł pożywienia itd.).
Plazmidy mają postać kolistej lub liniowej cząsteczki DNA. Niektóre z nich mogą integrować się do genomu komórki gospodarza; takie plazmidy zwane są episomami. Niektóre plazmidy mają zdolność przenoszenia się do komórek nie zawierających plazmidów (pozostawiając swoją kopię w komórce dawcy) na drodze koniugacji (tzw. plazmidy koniugacyjne). Wielkość naturalnie występujących plazmidów waha się z reguły od kilku do kilkuset tysięcy par zasad.
Plazmidy występują zarówno w komórkach prokariotycznych jak i eukariotycznych. Niektóre plazmidy mogą replikować się tylko w jednym lub kilku gatunkach organizmów, inne wykazują szerokie spektrum komórek gospodarzy.
Odpowiednio zmodyfikowane plazmidy znalazły bardzo szerokie zastosowanie w inżynierii genetycznej jako wektory.

Czym jest Plasmid Ang Plazmid znaczenie w Słownik na P .