organizmu regulacja cieplna co to znaczy
Co oznacza Cieplna regulacja organizmu. Definicja zdrowym organizmie temp. wewnętrzna wynosi około.

Czy pomocne?

Definicja Cieplna regulacja organizmu

Co to jest CIEPLNA REGULACJA ORGANIZMU:
Ludziki organizm jest stałocieplny - w zdrowym organizmie temp. wewnętrzna wynosi około 37*C. Tolerancja nie przekracza 42*C - powyżej następuje uszkodzenie aktywnych struktur białka czego następstwem jest śmierć.
Termoregulacja jest procesem który ma na celu zrównoważenie utraty i wytwarzania ciepła.
Ciepło w organizmie powstaje z przemiany materii zachodzącej w komórkach. Utrata ciepła jest osiągana przez konwekcje, parowanie i promieniowanie.
Parowanie jest najbardziej efektywnym sposobem utraty ciepła, polega ono na parowaniu wody (potu) który pokrywa całe ciało. W gorącym otoczeniu człowiek wykonujący ciężką prace może wypocić nawet 1,5L wody na godzinę (około 900kcal). Z dodatkowo rozgrzanej skóry paruje jeszcze szybciej - skóra jest podgrzewana przez krew. Krew przenosi ciepło do oddalonych od głównych narządów części ciała (w mózgu, nerkach, wątrobie itp powstaje bardzo dużo ciepła metali bocznego) tam krew sie ochładza i wraca do organów- dzięki czemu im też nie grozi przegrzanie. Jeżeli przez dłuższy czas jesteśmy narażenie na wysoką temp. zewnętrzną - nasz metabolizm się obniża przez co ilość wydzielanej energii spada.
Natomiast w czasie kiedy organizm musi się obronić przed nadmiernym wychłodzeniem powoduje skurcze mięśni (drżenie) co podnosi ilość wydzielanej energii, skóra się zbiega (gęsia skórka) przez co ciepło niema drogi ujścia a krew odpływa do organów aby nie groziło im ochłodzenie - dlatego czasie zimna sinieją nam kończyny. Oziębienie organizmu pobudza także wydzielanie hormonów z gruczołu tarczycy przez co zwiększa się metabolizm.Definicja Cechy Płciowe:
Co to jest cechy odróżniające kobietę od mężczyzny. Do pierwszorzędnych cech zalicza się gruczoły płciowe u mężczyzn jądra, u kobiet jajniki. Drugorzędowe to narządy płciowe, które biorą udział w procesie cieplna regulacja organizmu co znaczy.
Definicja Cięcie Cesarskie:
Co to jest to zabieg chirurgiczny wykonywany w przypadkach, gdy kobieta nie może urodzić dziecka o własnych siłach. Zabieg polega na rozcięciu powłoki brzusznej i macicy, aby wyciągnąć dziecko.Jeśli cesarskie cieplna regulacja organizmu krzyżówka.
Definicja Cholesterol:
Co to jest związek chemiczny, który bierze udział w powstawaniu hormonów, kwasów żółciowych, witaminy D, jest składnikiem błon komórkowych. Jest niezbędny do funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar powoduje cieplna regulacja organizmu co to jest.
Definicja Chemioterapia:
Co to jest Chemioterapia - to rodzaj leczenia polegający na podawaniu pojedynczo lub w różnych kombinacjach leków przeciwnowotworowych cieplna regulacja organizmu słownik.
Definicja Ciąża Pozamaciczna:
Co to jest to nieprawidłowe umiejscowienie ciąży poza jamą macicy. W początkowym okresie objawia się jednostronnymi bólami w podbrzuszu, plamieniami lub krwawieniem z dróg rodnych, rzadziej występują napadowe cieplna regulacja organizmu czym jest.

Czym jest Cieplna regulacja organizmu znaczenie w Słownik na C .

  • Dodano:
  • Autor: