depresja co to znaczy
Co oznacza Depresja. Definicja czasem gorszy nastrój, wystarczy drobne niepowodzenie w życiu.

Czy pomocne?

Definicja Depresja

Co to jest: Depresja

Każdemu z nas zdarza się mieć czasem gorszy nastrój, wystarczy drobne niepowodzenie w życiu prywatnym lub zawodowym, brzydka pogoda, nieprzespana noc itp. Jest to normalny a nawet prawidłowy stan (nie można być cały czas szczęśliwym i radosnym).
Smutek, przygnębienie, apatia, osłabienie, brak łaknienia, problemy z zasypianiem to także normalne reakcje na tragiczne zdarzenie jakiego doznaliśmy np. śmierć bliskiej osoby. Taka depresja trwa zazwyczaj kilka tygodni i powoli ustępuje, a my wracamy do normy.
Jednak depresja jest także chorobą, której nie można bagatelizować, jej objawy mogą się nasilać, czas przygnębienia przedłużać, po krótkim okresie poprawy następuje kolejny czarny czas.Choroba ta wymaga leczenia, często także pobytu w szpitalu, leczy się ją farmakologicznie i terapią.
Depresja rozwija się powoli, począwszy od przedłużającego się obniżenia nastroju, unikania ludzi, dążenia do samotności, lęku o siebie i o rodzinę, oskarżaniu się o wszystko, poczuciu winy, spowolnieniu, zaburzeniach snu, utracie apetytu, bólach w okolicy serca, dusznościach, otępieniu. Depresja często prowadzi do samobójstwa. Należy o tym pamiętać i uważnie obserwować osobę chorą, poprawa może być krótkotrwała i w efekcie osłabić naszą czujność co ułatwi samobójstwo.
Choroba ta zazwyczaj dotyczy ludzi dorosłych, często kobiet w okresie menopauzy a także osób po 60 roku życia, krótkotrwała zdarza się także młodzieży w okresie dorastania.
Bardzo ważną rolę w leczeniu depresji odgrywają najbliżsi chorego - on sam nie będzie chciała poddać się leczeniu lub będzie mu to obojętne. Leczenie depresji przynosi dobre efekty jednak to wymaga czasu.
Uwaga! depresja często towarzyszy innym chorobom niekoniecznie psychicznym dlatego konieczna jest wizyta u lekarza i poddanie się zaleconym badaniom.


Czym jest Depresja znaczenie w Słownik na D .