immunoglobuliny co to znaczy
Co oznacza Immunoglobuliny. Definicja białkowe organizmu, które mają specyficzne właściwości.

Czy pomocne?

Definicja Immunoglobuliny

Co to jest: Immunoglobuliny - to własne substancje białkowe organizmu, które mają specyficzne właściwości przeciwciał. Są wytwarzane przez limfocyty B, należą do układu immunologicznego. Badanie immunoglobulin dostarcza informacji na temat układu odpornościowego organizmu.

Wyróżniamy następujące immunoglobuliny:
- immunoglobulina G (IgG): stanowią około 75% przeciwciał krążących we krwi, wytwarzane są dopiero 3 tygodnie po pierwszym kontakcie z antygenem. Po ponownym kontakcie z tą samą substancją ich ilość szybko rośnie.
- immunoglobulina A (IgA): stanowi 15-20% przeciwciał krążących we krwi, przenika do mleka matki i daje ważną ochronę dla noworodka, jest również ważna dla obrony przeciwko czynnikom chorobotwórczym, które wnikają do organizmu przez błony śluzowe jelita i płuca.
- immunoglobulina M (IgM): nazywane wczesnym przeciwciałem, po kontakcie z antygenem pojawia się jako pierwsza, po ostrej fazie choroby jej stężenie we krwi szybko maleje.
- immunoglobulina D (IgD): jej zadanie nie jest do końca jeszcze poznane, prawdopodobnie pobudza limfocyty B, u zdrowych ludzi występuje w małych ilościach.
- immunoglobulina E (IgE): przyczynia się do uwolnienia histaminy, jest ważna w inwazji pasożytniczej i przy powstawaniu alergii.

Wartości prawidłowe immunoglobulin:
- G (IgG) - 6,80-14,45 g/l
- A (IgA) - 0,75-4,07 g/l
- M (IgM) - 0,34-2,48 g/l
- D (IgD) - 0,02-0,04 g/l
- E (IgE) -

Czym jest Immunoglobuliny znaczenie w Słownik na I .