płciowych narządów opryszczka co to znaczy
Co oznacza Opryszczka narządów płciowych. Definicja rozprzestrzenia się głównie przez kontakty.

Czy pomocne?

Definicja Opryszczka narządów płciowych

Co to jest: Opryszczka narządów płciowych - rozprzestrzenia się głównie przez kontakty seksualne. Pierwsze objawy pojawiają się 2-7 dni po zakażeniu. Pierwszym objawem jest świąd i podrażnienie narządów płciowych, następnie pojawiają się bolesne pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, następnie tworzą się z nich bolesne owrzodzenia, które po 1-3 tygodni znikają.
U kobiet owrzodzenia mogą powstać na szyjce macicy, w pochwie, cewce moczowej. Jeśli w czasie stosunku może dojść do zakażenia również ust i rąk.

Do innych objawów należy bolesne oddawanie moczu, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, złe samopoczucie.
Nawet jeśli opryszczka ustąpi jej wirus pozostaje w organizmie i co pewien czas powoduje nawrót choroby.

Opryszczki nie można całkowicie wyleczyć, jedynie złagodzić jej objawy. Lekarz przepisuje leki przeciwwirusowe doustne lub miejscowe w kremie.

Jeśli kobiety w ciąży były już zakażone opryszczką lub są w trakcie ciąży to powinny o tym fakcie poinformować lekarza , ponieważ opryszczka może przenieść się na noworodka podczas porodu i spowodować u niego ślepotę, niedorozwój umysłowy, zaburzenia neurologiczna, a nawet śmierć. Można zapobiec tym powikłaniom wykonując cesarskie cięcie lub zachować inne środki ostrożności.

W przypadku samoleczenia można stosować kompresy z zimnego mleka lub wody, zrobić nasiadówkę (1/2 szklanki sody oczyszczonej rozpuścić w wodzie, tak przygotowanym roztworem należy moczyć zakażone miejsca kilka razy dziennie), stosować witaminę A lub D w maści, witaminę E w olejku, zakładaj bawełnianą bieliznę, unikaj nylonowych rajstop i ciasnych dżinsów.

Po wyzdrowieniu najlepiej unikać kontaktów seksualnych z partnerem, jeśli jeden z partnerów miał opryszczkę należy zawsze używać prezerwatywy.


Czym jest Opryszczka narządów płciowych znaczenie w Słownik na O .