sauna co to znaczy
Co oznacza Sauna. Definicja profilaktycznym i higienicznym dla ludzi zdrowych ale także robi furorę.

Czy pomocne?

Definicja Sauna

Co to jest: Sauna jest zabiegiem przede wszystkim profilaktycznym i higienicznym dla ludzi zdrowych ale także robi furorę jako terapeutyczny zabieg fizykalny. Jako taki polecany jest osobom cierpiącym na cukrzycę, nerwicę i schorzenia stawów. Polecana jest także jako jeden ze sposobów odnowy sił biologicznych.
Z zabiegów w saunie nie powinny korzystać osoby z niewydolnością krążenie, czynną gruźlicą płuc, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, cierpiący na zaburzenia w wydzielaniu potu oraz z padaczką.
Jedną z podstawowych zalet korzystania z sauny jest wzmacnianie organizmu oraz poprawa jego zdolności adaptacyjnych do zmieniających się warunków otoczenia.
Zabieg taki polega na przebywaniu w pomieszczeniu, w którym panuje około 60-90*C. Taka wysoka temp. i stosunkowo niska wilgotność działają na skórę i układ oddechowy. Temp. naszego ciała może wzrosnąć o 1-2*C a ilość wydzielanego potu waha się od 0,2L-1,2l - przez co pozbywamy sie toksyn z organizmu.
Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 15min, po czym należy zrobić około 10min przerwy, schłodzić się i powtórzyć zabieg. W czasie zabiegu można stosować masaż ciała lub chłostać się gałązkami brzozowymi (wierzbowymi) co pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne. Można także poddać się zabiegom kosmetycznym typu piling, maseczki itp.
W czasie seansu siedzimy lub leżymy na ławkach na własnym ręczniku, jeżeli poczujemy się gorzej (kołatanie serca, nagłe osłabnięcie) należy niezwłocznie ale spokojnie opuścić komorę sauny i schłodzić ciało. Chłodzenie pod prysznicem zawsze zaczynamy od polewania ciała letnią wodą której temp.stopniowo obniżamy - należy zacząć polewać ciało od nóg przez tułów, ręce, plecy i na końcu głowę. Młode zdrowe osoby mogą stosować zimne kąpiele, starszym lub z chorobami zaleca się delikatniejsze zmiany temp.Czym jest Sauna znaczenie w Słownik na S .