niacyna witamina co to znaczy
Co oznacza Witamina B3 - niacyna. Definicja ponad 50 procesach, głównie dotyczą one przetwarzania.

Czy pomocne?

Definicja Witamina B3 - niacyna

Co to jest: Niacyna w organizmie bierze udział w ponad 50 procesach, głównie dotyczą one przetwarzania pożywienia na energię.
Jej rola polega na zespalaniu enzymów, kontroli stężenia glukozy we krwi oraz jest przeciwutleniaczem.
Współdziała z innymi witaminami z grupy B, tak więc przyczynia się do utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu - ma wpływ na stan skóry, układu nerwowego, przewodu pokarmowego, obniża stężenie złego cholesterolu.
Dziennie powinno się przyjmować od 2mg w przypadku niemowląt do 15mg u dorosłych mężczyzn (kobiety w ciąży i karmiące powinny przyjmować nawet do 20mg) wit. B3.
Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych niedobory niacyny praktycznie nie występują (pelagra - choroba wywołana niedoborem wit. B3 zdarza się jeszcze w ubogich regionach Afryki i Azji). Oczywiście niedobór wit B3 z bardzo dużym prawdopodobieństwem oznacza także niedobór innych witamin z grupy B. Ewentualny niedobór może być spowodowany nadużywaniem alkoholu lub przestrzeganiem rygorystycznej diety.
Najwięcej niacyny znajduje się w:
- mięsie z indyka, kurczaka
- rybach typu tuńczyk , łosoś
- wątróbce wołowej
- maśle orzechowym i orzeszkach ziemnych
- ryż i ziemniaki
U niektórych osób po zażyciu dużych dawek niacyny (zazwyczaj w postaci suplementów) może wystąpić zaczerwienie twarzy i szyi ustępujące po upływie około godziny.
Dużych dawek wit B3 nie powinno się zażywać bez konsultacji z lekarzem.


Czym jest Witamina B3 - niacyna znaczenie w Słownik na W .