zgonu nagłego zespół co to znaczy
Co oznacza Zespół nagłego zgonu. Definicja przyczyna zgonu zdrowych dzieci w pierwszym roku życia.

Czy pomocne?

Definicja Zespół nagłego zgonu

Co to jest: Zespół nagłego zgonu - to najczęstsza przyczyna zgonu zdrowych dzieci w pierwszym roku życia. Przyczyny zgony niemowląt nie są znane, przypuszcza się, że są one związane z zaburzeniami oddechowymi i częstotliwością akcji serca. Najczęściej do zgonu dochodzi podczas snu, kiedy dochodzi do bezdechu czyli zatrzymania oddechu podczas snu.
Kiedy przerwa w oddychaniu jest długa dochodzi do niedotlenienia mózgu i serca. Zgon zwykle następuje szybko, dziecko nie płacze i nie porusza się. Zdarza się, że osoba przebywająca w tym samym pokoju niczego nie zauważy.
Do ryzyka śmierci łóżeczkowej należą dzieci matek palących, dzieci rodziców, którzy w taki sposób już stracili dziecko, wcześniactwo, mała waga, wolne tempo wzrostu.
Do śmierci łóżeczkowej często dochodzi zimą, po przebytej chorobie, nawet, gdy dziecko jest już zupełnie zdrowe.
W wypadku, gdy dziecko należy do grupy wysokiego ryzyka można ustawić koło łóżeczka monitor elektroniczny, który alarmuje, gdy dziecko nie oddycha dłużej niż kilka sekund.
Należy również kłaść niemowlę do snu na plecach, na twardym materacu, nie należy używać poduszek, ani obwijać kołderką tylko luźno przykryć, należy unikać przegrzewania pokoju, w którym śpi niemowlę.
Nie wolno palić w otoczeniu dziecka.


Czym jest Zespół nagłego zgonu znaczenie w Słownik na Z .