cukrzyca patogeneza co to znaczy
Co znaczy patogeneza, diagnostyka, leczenie?. Co to jest Otto Buczkowskiej z Górnośląskiego Centrum.

Czy pomocne?

Cukrzyca - patogeneza, diagnostyka, leczenie

Definicja z ang. Diabetes mellitus - pathogenesis, diagnosis, treatment, z niem. Diabetes mellitus - Pathogenese, Diagnose, Behandlung.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Borgis, Warszawa 2005, wyd. 1, Oprawa: twarda,263 str., Wymiary: 170 x 240 mm , Waga: 0.60 kg
Zagadnienia: cukrzyca patogeneza
ISBN: ISBN 83-85284-50-8
Opis: Niniejsza publikacja pod redakcją prof. dr hab. n. med. Ewy Otto Buczkowskiej z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach jest zbiorem opracowań autorskich dotyczących powikłań związanych z zaburzeniami homeostazy glukozy. Autorzy opracowań pochodzą z wielu ośrodków krajowych i reprezentują różne specjalizacje medyczne. W ten sposób powstała robota interdyscyplinarna omawiająca różnorakie aspekty problemu, ze szczególnym uwzględnieniem metod terapeutycznych i perspektyw ich rozwoju na przyszłość. Autorzy zwracają uwagę na wpływ systemów genetycznych na ujawnianie się cukrzycy i różnicowanie jej typów. Przebieg choroby uzależniony jest od wszelkich czynników wpływających na homeostazę glukozy. W osobnych rozdziałach omówiono więc rolę leptyny w powiązaniu z endokrynną funkcją tkanki tłuszczowej, wybranych hormonów kontrregulacyjnych i białek należących do rodziny glukagonu. Oddzielne opracowania poświęcono również wybranym grupom pacjentów chorych na cukrzycę: kobietom ciężarnym, dzieciom i osobom w młodym wieku. Podsumowanie problematyki stanowi przedstawienie aktualnych kierunków działań w dziedzinie opieki diabetologicznej w państwach Unii Europejskiej. Artykuły opatrzone zostały licznymi schematami i tabelami przedstawiającymi opisywane mechanizmy. Niniejsza publikacja adresowana jest w szczególności do lekarzy przygotowujących się do egzaminów specjalizacyjnych i studentów medycyny i kierunków pokrewnych.
Spis treści:
  • Wprowadzenie 1. Systemy kontroli metabolicznej homeostazy organizmu 2. Podłoże molekularne cukrzycy typu 2. Rola badań genetycznych w różnicowaniu typów choroby 3. Interesujące kierunki rozwoju intensywnej insulinoterapii i monitorowania glikemii 4. Doustne leki hipoglikemizujące (OHD) w terapii cukrzycy typu 2 u dzieci i młodzieży 5. Glukagon i białka glukagonopodobne i ich rola w utrzymaniu homeostazy glukozy 6. Leptyna – hormon biorący udział w utrzymaniu homeostazy metabolicznej organizmu 7. Wtórne zaburzenia tolerancji glukozy w przebiegu endokrynopatii 8. Powikłania w układzie sercowo-naczyniowym 9. Ciąża powikłana cukrzycą 10. Zakażenia w cukrzycy 11. Perspektywy leczenia i zapobiegania cukrzycy typu 1 12. Polityka ochrony zdrowia w Unii Europejskiej z uwzględnieniem aspektów dotyczących osób chorych na cukrzycę

Czym jest znaczenie w Słownik na C .