dziadziuś poszedł nieba co to znaczy
Co znaczy poszedł do nieba? Jak rozmawiać z?. Co to jest trudną dla wszystkich tematykę dotyczącą.

Czy pomocne?

Czy dziadziuś poszedł do nieba? Jak rozmawiać z dzieckiem na tematy związane ze śmiercią.

Definicja z ang. Do grandpa went to heaven? How to talk with your child on topics related to death., z niem. Sie Opa ging in den Himmel? Wie Sie mit Ihrem Kind zu Themen rund um Tod im Zusammenhang zu sprechen..

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Espe, Kraków 2006, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,114 str., Wymiary: 145 x 205 mm , Waga: 0.15 kg
Zagadnienia: dziadziuś poszedł nieba
ISBN: ISBN 83-7482-041-1
Opis: Autorka książki z delikatnością i wrażliwością podejmuje trudną dla wszystkich tematykę dotyczącą śmierci. Uświadamia, iż dziecko od najwcześniejszych miesięcy życia doświadcza straty. Już w wieku dwóch lat wie, czym jest śmierć. Oto dlaczego trzeba rozmawiać z dzieckiem o śmierci z całą otwartością i szczerością. Unikanie tego tematu sprawia, iż dziecko zaczyna wątpić w prawdomówność dorosłych lub traci wiarę w siebie. Nie wolno jednak zapominać, iż dziecko jest tylko dzieckiem! Ono rozumuje po swojemu i inaczej niż dorosły przyjmuje słowa i gesty. Najpierw trzeba wysłuchać tego, co dziecko ma do powiedzenia. Dlatego można się przekonać, co je trapi i co może zrozumieć. Autorka wielokrotnie powtarza: kiedy dziecko traci kogoś bliskiego, rodzice powinni zapewnić je o swej miłości. Marie-Hél?ne Encrevé-Lambert jest psychoanalityczką. Prowadzi terapię dzieci i dorosłych. Pacjentów przyjmuje w prywatnym gabinecie i w instytucji, którą kierowała inna znana francuska psychoterapeutka — Françoise Dolto. Zajmowała się między innymi dziewczynką, która grała kluczową rolę w filmie Jacquesa Doillona Ponette. To video o dziecku przeżywającym załamanie po śmierci matki.
Spis treści:
  • WSTĘP Rozmawiać o narodzinach, rozmawiać o śmierci Ludzie już nie umierają w domu Słuchać pytań dziecka
  • ROZMAWIAĆ O ŚMIERCI (ZANIM KTOŚ BLISKI NA ZAWSZE ODEJDZIE) Kiedy rozmawiać o śmierci? Niepokojące pytania Co wiemy o śmierci? Doświadczamy śmierci innych Śmierć niepokoi dwukrotnie Od czego zależą nasze odpowiedzi?
  • PIERWSZE ROZSTANIA, PIERWSZE ŻAŁOBY Mówię, więc jestem śmiertelny Każde dziecko doświadcza żałoby Od 0 do 4 miesięcy: pierwsze rozstania Od 4 do 18 miesięcy: doświadczenie nieobecności. Od 18 miesięcy do 3 lat: ''wiedza'' o śmierci Od 3 do 6 lat: rozdzielenie uczuciowe Od 6 do 10 lat: świadomość śmierci
  • PIERWSZE SPOTKANIA ZE ŚMIERCIĄ Śmierć w świecie przyrody Śmierć ukochanego zwierzątka
  • ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY ''Nikt mi nic nie powiedział!'' Ta śmierć stanowi część życia dziecka Śmierć dziadka albo pradziadka Śmierć rodzica Śmierć dziecka
  • CHCĘ IŚĆ NA CMENTARZ Pogrzeb czy kremacja? ''A ty w co wierzysz?'' Pożegnać się Słowa i łzy A jeżeli dziecko neguje śmierć?
  • TRUDNE ŻAŁOBY Zaginieni Śmierć ''wstydliwa'' Zabroniony ból
  • ŻAŁOBA I JEJ PSYCHICZNE PRZEPRACOWANIE Czym jest żałoba? Przepracowanie żałoby
  • WNIOSKI

Czym jest znaczenie w Słownik na C .