druga twarz tlenu wolne co to znaczy
Co znaczy wolne rodniki w przyrodzie?. Co to jest organizmach żywych. Nie bez racji tlen nazywamy.

Czy pomocne?

DRUGA TWARZ TLENU - wolne rodniki w przyrodzie

Definicja z ang. TWO FACE OF OXYGEN - free radicals in nature, z niem. ZWEI GESICHT DER SAUERSTOFF - freie Radikale in der Natur.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, wyd. 2, Oprawa: miękka foliowana,447 str., Wymiary: 170 x 235 mm , Waga: 0.70 kg
Zagadnienia: druga twarz tlenu wolne
ISBN: ISBN 83-01-13847-5
Opis: Książka stanowi syntezę najnowszej wiedzy o roli tlenu w organizmach żywych. Nie bez racji tlen nazywamy życiodajnym pierwiastkiem, w ważny, gdyż sposób uczestniczy on w stworzeniu, ewolucji i trwaniu życia na Ziemi. W miarę dopiero co odkryto, iż pierwiastek ten ma również własną drugą twarz - w procesach przemiany materii, w każdej komórce i w jej otoczeniu powstają reaktywne formy tlenu (RFT), które mogą uszkadzać DNA i inne składniki komórek. Konsekwencje tych zjawisk przedstawiono w tej pracy. Pierwsza część książki przedstawia powstawanie i właściwości reaktywnych form tlenu i przebieg i konsekwencje ich reakcji ze składnikami komórek. Druga część zapoznaje z komórkowymi mechanizmami obrony - enzymami, innymi białkami obronnymi i niskocząsteczkowymi antyoksydantami. Część trzecia zajmuje się skutkami reakcji reaktywnych form tlenu na poziomie komórki i organizmu, przedstawiając różne mechanizmy, o których przebiegu decydują metabolity tlenu. Wreszcie, część czwarta adresowana jest do osób, które zaczynają czy chcą rozpocząć badania powiązane z zagadnieniami reaktywnych form tlenu, i jest zbiorem metod najczęściej stosowanych w tym zakresie w typowych pracowniach biochemicznych bez specjalnego wyposażenia aparaturowego. Książka napisany lekko, przystępnie, regularnie żartobliwie, lecz z zachowaniem rygorów ścisłości naukowej, zawiera odnośniki do najnowszych prac oryginalnych i przeglądowych, a również książkę kucharską dla początkujących badaczy. Z racji na mnogość ukazujących się, co roku publikacji naukowych dotyczących reaktywnych form tlenu, nie może sobie rościć prawa do kompletności przedstawienia problemu, niemniej jednak może być wprowadzeniem ułatwiającym lekturę prac bardziej specjalistycznych. Pozycja przeznaczona jest dla studentów, naukowców i praktyków w dziedzinach:: chemii, biochemii, biologii, medycyny, farmacji, toksykologii, parazytologii i ekologii, a również dla każdego, kto w pracy zawodowej styka się z wolnymi rodnikami.
Spis treści:

Czym jest znaczenie w Słownik na D .