przewlekła obturacyjna co to znaczy
Co znaczy obturacyjna choroba płuc - kliniczny?. Co to jest choroba dróg oddechowych, przewlekłe.

Czy pomocne?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - kliniczny przewodnik

Definicja z ang. Chronic obstructive pulmonary disease - Clinical Guide, z niem. Chronisch obstruktive Lungenerkrankung - Klinischer Leitfaden.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2006, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,144 str., Wymiary: 145 x 205 mm , Waga: 0.23 kg
Zagadnienia: przewlekła obturacyjna
ISBN: ISBN 83-88778-72-8
Opis: Przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekła obturacyjna choroba dróg oddechowych, przewlekłe zapalenie oskrzeli z rozedmą - nazwy się zmieniają, lecz nie choroba. Jeszcze do niedawna stanu tego nie odróżniano od astmy oskrzelowej, jednak od chwili rozdzielenia tych jednostek chorobowych postęp wiedzy w tej dziedzinie dokonuje się w znacznym tempie. Jest prawdopodobne, iż ta niewielka podręcznik w pewnych aspektach będzie nieaktualna już w trakcie jej pisania. Liczymy jednak, iż dostarczy podstawowych informacji młodszym lekarzom, lekarzom rodzinnym i pielęgniarkom i fizjoterapeutom zainteresowanym problematyką chorób układu oddechowego. Omawiana choroba stanowi obecnie obiekt znacznego zainteresowania osób zajmujących się ekonomią i planowaniem w ochronie zdrowia - mamy nadzieję, iż także dla nich będzie to przydatna publikacja. W książce znajdują się rozdziały dotyczące zarówno długoterminowego leczenia, jak i postępowania w sytuacjach zaostrzeń i rozdział poświęcony leczeniu pacjentów w warunkach Przychodni Lekarza Rodzinnego. Sporo rozdziałów zawiera informacje przydatne wyspecjalizowanym pielęgniarkom i fizjoterapeutom, podejmującym trud rehabilitacji oddechowej wciąż wzrastającej liczby pacjentów. Podjęliśmy próbę powiększenia płynności tekstu przez przeniesienie odwołań do piśmiennictwa na koniec każdego z rozdziałów i umieszczenie tam spisu literatury dla Czytelników pragnących dodatkowo poszerzyć swe informacje dotyczące poszczególnych zagadnień. Uwzględniając szybki postęp dokonujący się w tej dziedzinie, mamy nadzieję, iż ułatwi to Czytelnikom aktualizację wiedzy.
Spis treści:
  • Pojęcia i patofizjologia
  • Epidemiologia POChP
  • Kliniczne rozpoznanie POChP
  • Zapobieganie POChP
  • Postępowanie terapeutyczne
  • Zaostrzenia POChP
  • Ocena wyników leczenia
  • POChP - współpraca podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej
  • Opisy przypadków

Czym jest znaczenie w Słownik na P .