wybrane zagadnienia co to znaczy
Co znaczy z mikrobiologii jamy ustnej?. Co to jest naukowo-dydaktycznych Katedry i Zakładu.

Czy pomocne?

Wybrane zagadnienia z mikrobiologii jamy ustnej

Definicja z ang. Selected aspects of the microbiology of the mouth, z niem. Ausgewählte Aspekte der Mikrobiologie des Mundes.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Czelej, Lublin 2004, wyd. 1, Oprawa: twarda,396 str., Wymiary: 170 x 240 mm , Waga: 0.82 kg
Zagadnienia: wybrane zagadnienia
ISBN: ISBN 83-89309-33-5
Opis: Podręcznik została opracowana poprzez zespół pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Akademii Medycznej w Warszawie. Stanowi cenne uzupełnienie piśmiennictwa dotyczącego mikrobiologii jamy ustnej, w szczególności iż literatura w języku polskim jest dość skromna i w czasie wykładów korzystano raczej z pozycji obcojęzycznych, szczególnie w języku angielskim. Książka adresowany jest przede wszystkim do studentów stomatologii, którym pozwoli poszerzyć wiedzę zdobywaną w czasie zajęć na uczelni, do lekarzy specjalizujących się w różnych kierunkach stomatologii, a również do lekarzy już praktykujących indywidualnie, którym znajomość zagadnień w nim przedstawionych umożliwi prawidłowe postępowanie profilaktyczne i terapeutyczne z pacjentem.
Spis treści:
  • Przedmowa 1. Podstawowe sposoby hodowli bakterii 2. Izolacja i identyfikacja mikroflory jamy ustnej 3. Odczyny immunologiczne, sposoby molekularne i inne sposoby wykorzystywane w diagnostyce mikrobiologicznej 4. Sterylizacja 5. Dezynfekcja 6. Chemioterapeutyki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze 7. Systemy działania antybiotyków i lekooporności bakterii 8. Zasady racjonalnej chemioterapii 9. Środki przeciwbakteryjne w praktyce stomatologicznej 10. Ziarenkowce Gram-dodatnie i Gram-ujemne chorobotwórcze dla człowieka, z uwzględnieniem schorzeń jamy ustnej 11. Paciorkowce i organizmy podobne 12. Gronkowce 13. Tlenowe pałeczki Gram-ujemne chorobotwórcze dla człowieka z uwzględnieniem niektórych schorzeń jamy ustnej 14. Tlenowe i beztlenowe pałeczki Gram-dodatnie w schorzeniach u ludzi 15. Tlenowe i beztlenowe laseczki w schorzeniach u ludzi 16. Osiadła i przejściowa mikroflora jamy ustnej 17. Zakażenia wywoływane poprzez prątki, chlamydie, mikoplazmy i riketsje, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jamy ustnej 18. Wybrane infekcje wywoływane poprzez grzyby chorobotwórcze dla człowieka o szczególnym znaczeniu w zakażeniach jamy ustnej 19. Wirusowe zakażenia jamy ustnej 20. Bezwzględnie beztlenowe i kapnofilne pałeczki Gram-ujemne i krętki w schorzeniach stomatologicznych 21. Udział drobnoustrojów w schorzeniach dziąseł i przyzębia. Systemy obronne jamy ustnej 22. Zakażenia oportunistyczne. Pobieranie próbek do diagnostyki w schorzeniach jamy ustnej 23. Profilaktyka schorzeń jamy ustnej 24. Rola stałej mikroflory jamy ustnej człowieka ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów kolonizacji uzębienia i rozwoju próchnicy 25. Etiologia i epidemiologia zakażeń w praktyce stomatologicznej 26. Zakażenia wirusami krwiopochodnymi a praktyka stomatologiczna [MK]
  • Indeks

Czym jest znaczenie w Słownik na W .