zatnieć społeczeństwie co to znaczy
Co znaczy społeczeństwie - o potrzebie zwracania?. Co to jest stanowią o jednej z najważniejszych.

Czy pomocne?

Zaistnieć w społeczeństwie - o potrzebie zwracania na siebie uwagi

Definicja z ang. Exist in society - the need for attracting attention, z niem. Existieren in der Gesellschaft - die Notwendigkeit für Aufsehen.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2002, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,140 str., Wymiary: 145 x 205 mm , Waga: 0.21 kg
Zagadnienia: zatnieć społeczeństwie
ISBN: ISBN 83-89120-21-6
Opis: Chęć zaistnienia w społeczeństwie i rywalizacja o uwagę stanowią o jednej z najważniejszych konkurencji życia społecznego. Zainteresowanie innych ma takie samo znaczenie w kontaktach społecznych, jakie mają kapitał w ekonomii: ludzie pragną ich i dotkliwie cierpią wskutek ich braku. kapitał i uwaga są oznaką prestiżu i sukcesu. • Jaka jest powód tak obsesyjnej potrzeby, by być rozpoznawanym? • Dlaczego programy typu talk show, reality show, ukryta kamera, której nagrania można stale oglądać w internecie, powieści autobiograficzne itp. zyskują tak wielu odbiorców? Charles Derber dowodzi, iż we współczesnej kulturze ludziom brakuje wsparcia społecznego i dlatego za wszelaką cenę chcą oni zdobyć zainteresowanie innych. Autor ilustruje ten konwersacyjny narcyzm przykładami dialogów, które dla wszystkich zabrzmią niepokojąco znajomo. Analizuje zjawisko pościgu za zainteresowaniem w przypadkach oficjalnych i prywatnych, ukazując wielkie znaczenie, jakie we współzawodnictwie o uwagę mają takie cechy rozmówcy, jak: płeć, rasa i przynależność do klasy społecznej. Derber sugeruje, w jaki sposób zmienić ekonomię i kulturę, tak byśmy stali się bardziej zainteresowani społecznością, w której żyjemy, pełni empatii i chętni do oferowania naszej uwagi innym. Charles Derber jest profesorem socjologii w Boston College i czołowym krytykiem amerykańskiej kultury i społeczeństwa. Jest autorem ośmiu książek.
Spis treści:
  • I. RELACJE NIEFORMALNE. INDYWIDUALIZM
  • 1. Każdy sobie. Twarzą w twarz z indywidualizmem
  • 2. Monopolizacja rozmowy. Egocentryzm cywilizowany
  • II. RELACJE FORMLNE. AUTORYTET
  • 3. Dar obdarzania uwagą narzucony kobietom
  • 4. Uwaga na sprzedaż
  • 5. Zdani na siebie. Nadmiar obowiązków i potrzeba uwagi

Czym jest znaczenie w Słownik na Z .