zdążyć prawdą sztuce co to znaczy
Co znaczy sztuce komunikacji w hospicjum?. Co to jest chory, a jego życie dobiega kresu? Co na to.

Czy pomocne?

ZDĄŻYĆ Z PRAWDĄ - O sztuce komunikacji w hospicjum.

Definicja z ang. Help on Time TRUTH - The art of communication in a hospice., z niem. Hilfe auf Zeit WAHRHEIT - Die Kunst der Kommunikation in einem Hospiz..

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Via Medica, Gdańsk 2006, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,127 str., Wymiary: 165 x 235 mm , Waga: 0.23 kg
Zagadnienia: zdążyć prawdą sztuce
ISBN: ISBN 83-922170-1-2
Opis: Jak powiedzieć drugiemu człowiekowi, iż jest nieuleczalnie chory, a jego życie dobiega kresu? Co na to rodzina, przyjaciele? Czy grę pozorów, wzajemnego udawania, iż wszystko się jakoś ułoży, można przerwać? Czy można przygotować się do nadchodzącego pożegnania? Podręcznik autorstwa ks. dr. Piotra Krakowiaka, Krajowego Duszpasterza Hospicjów, nie odpowiada na te wszystkie pytania. Nie daje gotowej recepty. Ale za jest to świetnym obrazem relacji pomiędzy pacjentem i jego najbliższymi, lekarzem, pielęgniarką etc. To fachowe studium wiedzy na temat komunikacji w obliczu nieuchronnej śmierci, poparte przykładami z życia i wiedzą teoretyczną. Pierwszy rozdział traktuje właśnie o tym, jak wygląda codzienność hospicyjnej posługi. W drugim naszkicowano fazy choroby terminalnej. Trzecia część książki poświęcona jest II Ogólnopolskiej Kampanii Hospicjum to też Życie AD 2005. Profesjonalne wydanie, interesujące, artystyczne fotografie i wysoki poziom merytoryczny pozycji sprawiają, iż ''Zdążyć z prawdą'' jest niezłą lekturą zarówno dla personelu hospicjów i oddziałów szpitalnych, jak i studentów medycyny, socjologii, psychologii i tym podobne i wolontariuszy i rodzin pacjentów.
Spis treści:
  • WSTĘP Zaproszenie do sięgnięcia po tę książkę, napisaną wspólnie z pracownikami i wolontariuszami hospicjów z całego państwie.
  • ROZDZIAŁ I. HOSPICYJNE OPOWIADANIA O SZTUCE KOMUNIKACJI Autentyczne historie nadesłane z hospicjów w Gdańsku, Ostródzie, Giżycku, Warszawie, Częstochowie, Byczynie w Ziemi Kluczborskiej i z ośrodków z Nowego Miasta Lubawskiego, Starych Siołkowic, Skierniewic, Dąbrowy Tarnowskiej, Malborka, Łodzi i Bydgoszczy. Uczą przez emocjonalny i szczery przekaz, jak istotnym i trudnym zagadnieniem jest komunikacja z chorym i umierającym człowiekiem i jego bliskimi.
  • ROZDZIAŁ II. PODSTAWY KOMUNIKACJI Z CHORYM U KRESU JEGO ŻYCIA Próba przekazania teoretycznego przewodnika po sztuce komunikacji. Specyficzne potrzeby chorego w początkowej fazie choroby terminalnej, w okresie jej zaawansowania i w momencie agonii i umierania są przedstawione, aby pomóc tym, którzy w swojej pracy albo w osobistym doświadczeniu chcą być blisko i wspierać. Wybór literatury i bibliografia mogą służyć tym, którzy potrzebują więcej wiedzy na ten temat.
  • ROZDZIAŁ III. II OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA ''HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE'' Relacja o tym, jak ponad 100 ośrodków hospicyjnych uczyło siebie i innych, jak ''zdążyć z prawdą'', jednym głosem mówiąc o potrzebach ruchu hospicyjnego i opieki paliatywnej w Polsce. Relacje z koncertów w Gdańsku, Białymstoku, Kluczborku, Skierniewicach, Szczecinie, Wrocławiu, Koszalinie, Złotowie, i sprawozdania z debat w Czechowicach-Dziedzicach, Elblągu, Gorzowie, Jaworznie, Łodzi, Pile, Bytowie w Ziemi Słupskiej, Zamościu ilustrują zakres podjętej debaty. Wiadomości o zaangażowaniu mediów, relacja z podsumowania akcji na Jasnej Górze i barwne fotografie z kampanii są najlepszym dowodem pracy, którą wspólnie wykonaliśmy.
  • POSŁOWIE Szczególnie cenna refleksja na temat podjętego tematu komunikacji z pacjentem, ale także ocena książki i kampanii pióra jednego z filarów polskiego ruchu hospicyjnego i medycyny paliatywnej w Polsce i w Europie, prof. dr hab. med. Jacka Łuczaka z Poznania

Czym jest znaczenie w Słownik na Z .