głowy bóle co to znaczy
Co to jest Bóle głowy. Jak leczyć objaw, charakteryzujący się występowaniem bólu w obrębie głowy.

Czy pomocne?

Co to jest Bóle głowy

Definicja: Ból głowy to według definicji niespecyficzny, subiektywny objaw, charakteryzujący się występowaniem bólu w obrębie głowy. Ból może być łagodny lub silny.

Bóle głowy mogą być spowodowane wieloma przyczynami, np.:

- nadciśnieniem tętniczym

- zapaleniem zatok

- zaburzeniem wzroku

- guzem mózgu

- zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych

- nerwobólem nerwów czaszkowych

- neuralgią nerwu twarzowego

- zatruciem

- problemem stomatologicznymBóle głowy mogą być także pierwotne (samoistne):

- w migrenie

- napięciowe

- klastroweBóle głowy mogą występować pod najróżniejszymi postaciami. Obejmują całą głowę, jej połowę lub dotyczą tylko określonej okolicy.

Oceniając umiejscowienie bólu, można określić prawdopodobną przyczynę dolegliwości. I tak na przykład:

1) w migrenie pulsujący ból występuje najczęściej po jednej stronie głowy, ma średnie lub duże nasilenie, wzmaga się po wysiłku fizycznym; napad bólu trwa od 4 do 72 godzin, towarzyszą mu nudności (wymioty), nadmierna wrażliwość na dźwięki oraz światłowstręt; stopy i dłonie mogą robić się zimne;

2) bóle napięciowe występują po obu stronach głowy; mogą być spowodowane przez stres, przemęczenie, brak snu; w 90% samoistnych bólów głowy dominuje właśnie ten typ;

3) klastrowe bóle głowy występują rzadko; ból obejmuje najczęściej okolicę oka i pojawia się napadowo;

4) przy nadciśnieniu tętniczym ból występuje często w okolicy potylicznej (czyli tył głowy) lub ponad brwiami;

5) zapalenie zatok daje charakterystyczny tępy ból w okolicy szczęki lub czoła, który może się nasilać przy pochylaniu do przodu, kaszlu i wysiłku;

6) bóle spowodowane przyczynami stomatologicznymi występują w okolicy szczęki;

7) neuralgia nerwu twarzowego daje nawracające, krótkotrwałe bóle połowy twarzy.Ból głowy jest zjawiskiem niepokojącym, świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu któregoś z układów lub narządów. Pacjenci często pomagają sobie za pomocą leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Łagodzą one objawy, lecz nie likwidują przyczyny.

Każdy nawracający, silny ból należy diagnozować u lekarza, szczególnie jeśli trwa ponad 24 godziny. Często bólom głowy towarzyszą też dodatkowe objawy, takie jak utrata przytomności, sztywność karku, wyciek z nosa, ból ucha, gorączka. O takich objawach należy wspomnieć w trakcie wizyty.

Szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza jest pojawienie się bólu głowy u osoby, która wcześniej nie miała takich dolegliwości lub ból pojawił się po urazie lub dużym wysiłku fizycznym.Podstawą ustalenia przyczyny bólu głowy może być rozmowa z pacjentem, zwana wywiadem. Lekarz na podstawie zadanych pytań ustala m.in. okoliczności, nasilenie, czas trwania dolegliwości.

W dalszej kolejności daje skierowanie do specjalistów, np. neurologa, okulisty, laryngologa, stomatologa.1) Mam bóle głowy w okolicy nosa i oczu, które nasilają się w trakcie leżenia i pochylania do przodu. Czy to może być zapalenie zatok?

Może być to ból spowodowany zapaleniem zatok lub migreną. Ból migrenowy dotyka zazwyczaj jedną stronę twarzy, natomiast zapaleniu zatok może towarzyszyć gorączka, wydzielina z nosa, bolesność uciskowa ponad górną szczęką oraz inne objawy infekcji.2) Prawie codziennie budzę się z bólem głowy. Co może być tego przyczyną?

Przyczyną takich dolegliwości może być obturacyjny bezdech senny, chrapanie i w następstwie niedotlenienie. Bezdech objawia się w postaci kilkunastosekundowych przerw w oddychaniu w czasie snu. Lepiej jest spać na boku niż na plecach, gdyż minimalizuje to wystąpienie tego typu dolegliwości.3) Biorę dużo leków przeciwbólowych z powodu bólu głowy. Czy to bezpieczne?

Leków przeciwbólowych, które nie miałyby skutków ubocznych, praktycznie nie ma. Przykładowo paracetamol działa szkodliwie na wątrobę, a popularna Aspiryna drażniąco na przewód pokarmowy. Środków farmaceutycznych należy unikać, a w razie potrzeby trzeba zapytać farmaceutę lub lekarza o najbezpieczniejszy lek