bóle klatce piersiowej co to znaczy
Co to jest Bóle w klatce piersiowej. Jak leczyć wywołuje. Różne jednostki chorobowe powodują inny.

Czy pomocne?

Co to jest Bóle w klatce piersiowej

Definicja: Ból w klatce piersiowej zależy od przyczyny, która go wywołuje. Różne jednostki chorobowe powodują inny rodzaj bólu, często charakterystyczny dla danej choroby. Dokładny opis dolegliwości ułatwia lekarzowi rozpoznanie.

Ból pochodzenia sercowego umiejscowiony jest najczęściej zamostkowo, daje tępy, gniotący, rozdzierający ból, często promieniujący do żuchwy, bądź lewej kończyny górnej, któremu towarzyszy silne uczucie lęku. Nasila się przy wysiłku fizycznym, natomiast po jego zaprzestaniu maleje. Ustępuje zwykle po zażyciu nitrogliceryny.

Ból w zawale serca jest mocniej nasilony, nie ustępuje po zaprzestaniu wysiłku i podaniu nitrogliceryny. Konieczna natychmiastowa pomoc medyczna!

Tętniak rozwarstwiający aorty daje bardzo silny, nagły ból, często promieniujący do pleców. Stan zagrażający życiu!

Zator tętnicy płucnej powoduje nagły i silny ból, zazwyczaj za mostkiem z dusznością, przyspieszonym oddechem, spadkiem ciśnienia krwi. Stan zagrożenia życia!

Zapalenie płuc przebiega z ostrym, kłującym bólem najczęściej po jednej stronie klatki piersiowej, zlokalizowanym w jednym punkcie lub w obrębie całej klatki piersiowej. Często towarzyszą mu objawy infekcji, gorączka, kaszel.

Zapalenie osierdzia daje ostry lub tępy ból zlokalizowany zamostkowo. Charakterystyczne jest tu zmniejszanie się dolegliwości bólowych po pochyleniu ciała do przodu.

Choroba wrzodowa powoduje ból ostry lub tępy, najczęściej w dołku podsercowym. Może nasilać się bądź ustępować po posiłkach. Ulgę przynosi przyjęcie leków obniżających poziom kwasu żołądkowego.

Choroba refluksowa przełyku powoduje piekący ból za mostkiem, tzw. zgagę z towarzyszącymi pustymi odbijankami, mdłościami i wymiotami. Ulgę przynoszą leki obniżające poziom kwasu żołądkowego.

Choroby pęcherzyka żółciowego są przyczyną bólu po stronie prawej na granicy klatki piersiowej i jamy brzusznej. Jest to ból ostry lub tępy występujący po zjedzeniu tłustego posiłku.Każdy ból zlokalizowany w klatce piersiowej może być potencjalnie niebezpieczny, i dlatego jego przyczynę należy jak najszybciej wyjaśnić. Dolegliwości tego typu nie należy lekceważyć, jednak jeśli zdarzają się nam bóle, np. po zjedzeniu obfitego tłustego posiłku i mijają po jakimś czasie, to warto udać się do lekarza rodzinnego po poradę. Jeśli jednak, np. po wysiłku pojawi się ból charakterystyczny dla zawału serca, bądź innych dolegliwości wymienionych w punkcie "Podstawowe objawy", należy jak najszybciej wezwać karetkę wiele z wymienionych tam chorób zagraża życiu!Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej towarzyszą takim chorobom, jak:

1) choroba wieńcowa

2) zawał serca

3) tętniak rozwarstwiający aorty

4) zatorowość płucna

5) zapalenie płuc i opłucnej

6) zapalenie osierdzia

7) zapalenie przełyku

8) odma płucna

9) załamanie żeber

10) półpasiec

11) zapalenie trzustki

12) wrzody trawienne żołądka lub dwunastnicy, choroba refleksowa przełyku

13) zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

14) tło psychogenne - nerwica

15) zapalenie pęcherzyka żółciowegoPodstawowe badania, które zleci lekarz, zależą od podejrzenia przyczyny bólu. Po dokładnym zebraniu wywiadu z pacjentem i określeniu jego stanu, można zmniejszyć ilość wykonanych badań do niezbędnego minimum.

Zazwyczaj wykonuje się:

1) badania biochemiczne krwi

2) EKG

3) rentgen klatki piersiowej

4) echokardiografię serca

5) próbe wysiłkową

6) tomografię komputerową klatki piersiowej

7) USG jamy brzusznej

8) gastroskopię