clindamycin co to znaczy
Co znaczy Clindamycin MIP. Czym jest treści 1 Wskazania 2 Przeciwwskazania 3 Dawkowanie 4 Recepta.

Czy pomocne?

Definicja Clindamycin MIP

Definicja z ang. Clindamycin MIP, z niem. Clindamycin MIP.

Co to znaczy: klindamycyna jest antybiotykiem z grupy linkozamidów,
Lista treści
1 Wskazania
2 Przeciwwskazania
3 Dawkowanie
4 Recepta
Wskazania
zakażenia bakteryjne wywołane bakteriami wrażliwymi na klinadamycynę: zakażenia kości, stawów, ucha, nosa, gardła, zębów, dolnych dróg oddechowych, jamy brzusznej, miednicy, żeńskich narządów płciowych, skóry, tkanek miękkich, płonica. w razie ciężkiego zakażenia zaleca się wykorzystanie w formie dożylnej zamiast doustnej.
Przeciwwskazania
ostre wirusowe zapalenie dróg oddechowych,
+/- uczulenie na penicylinę,
dzieci <5 roku życia,
+/- kobiety w ciąży i matki karmiące,
równoczesne przyjmowanie makrolidów (na przykładerytromycyna),
Dawkowanie
tabletki-doustnie, iniekcje-domięśniowo albo dożylnie. należy zachować szczególną ostrożność w chorobach wątroby, żołądka, jelit, zaburzenia w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym (myasthenia gravis, choroba Parkinsona). w razie lekkiej albo średniej niewydolności nerek albo wątroby nie jest konieczne zmniejszanie dawki, jeżeli antybiotyk jest przyjmowany co 8 godz.. w razie ciężkiej niewydolności nerek albo wątroby konieczne jest oznaczanie stężenia leku w osoczu pacjenta i w zależności od wyników wydłużenie czasu 8-12 godz..
długookresowe i wielokrotne wykorzystywanie klindamycyny może prowadzić do zakażeń i nadmiernego rozwoju bakterii opornych na ten antybiotyk,
klindamycyna minimalizuje skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych,
klindamycyna przenika do mleka matki i może u dziecka powodować nadwrażliwość, biegunkę i zakażenie drożdżakami,
Możliwe konsekwencje uboczne: Niezbyt regularnie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka). Symptomy te są zależne od dawki i ustępują w trakcie terapii albo po jej zakończeniu. Może także dojść do zapalenia przełyku, języka albo błony śluzowej j. ustnej. Bardzo rzadko rzekomobłniaste zapalenie jelit. Należy wówczas odstawić lek i w zależności od ciężkości przebiegu zapalenia zastosować efektywny antybiotyk albo chemioterapeutyk i w przypadku konieczności odpowiednie leczenie objawowe. Preparaty hamujące perystaltykę jelit są przeciwwskazane. Rzadko obserwuje się symptomy alergiczne, zmiany obrazu krwi, zaburzenia funkcji wątroby (przemijające niewielkie podwyższenie aktywności aminotransferazy w surowicy). Bardzo rzadko przemijające zapalenie wątroby z żółtaczką cholestatyczną, świąd skóry, złuszczające i pęcherzowe zapalenie skóry, zapalenie pochwy, zapalenie wielostawowe. w razie iniekcji może wystąpić dodatkowo ból, podrażnienie, stwardnienie i jałowe ropnie po domięśniowym podaniu i ból i zakrzepowe zapalenie żyły po podaniu dożylnym.

długookresowe i wielokrotne wykorzystywanie klindamycyny może prowadzić do zakażenia i nadmiernego rozwoju opornych bakterii albo drożdżaków, w szczególności w obrębie skóry albo błon śluzowych. w razie wystąpienia innych niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinfromować lekarza. Uwaga! W trakcie długotrwałego (dłuższego niż 3 tygodnie) stosowania leku wskazania jest okresowa kontrola obrazu krwi, czynności wątroby i nerek. Lek stosowany wedle zaleceniami nie wpływa na umiejętność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych. Poinformuj lekarza:Gdy masz nadwrażliwość na klindamycynę albo linkomycynę (alergia krzyżowa) albo jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, ostre wirusowe zakażenia dróg oddechowych, zaburzenia funkcji wątroby, zaburzenia w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, choroby żołądka i jelit. Gdy przyjmujesz antybiotyki makrolidowe, doustne leki antykoncepcyjne (w momencie leczenia klinadamycyną należy stosować inne sposoby antykoncepcji). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś albo przypuszczasz, iż jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Stosownie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.
dawkę dobową podaje się w 3-4 dawkach podzielonych,
masa ciała
liczba tabletek
dawka dobowa
20kg
3
450mg
30kg
4-5
600-750mg
40kg
4-6
600-900mg
50kg
4-8
600-1200mg
Recepta
Rp.Dalacin C a 0,3
in caps.
Lag No 1
Do spraw3x na dzień 1 tabletka (co 8 godz)
Rp.Clindamycin MIP a 0,3
in tabl.
Lag No 1


Do spraw2x na dzień 1 tabletka (co 12 godz)
Rp.Clindamycin MIP a 0,6
in tabl.
Lag No 1
Do spraw2x na dzień 1 tabletka (co 12 godz)
opakowanie Clindamycin MIP 300 zawiera 16 tabletek,
opakowanie Clindamycin MIP 600 zawiera 12 albo 30 tabletek,

Czym jest Clindamycin MIP znaczenie w Słownik na C .