hydroksyzyna co to znaczy
Co znaczy Hydroksyzyna. Czym jest Hydrochloridum/ jest lekiem uspokajającym, przeciwlękowym.

Czy pomocne?

Definicja Hydroksyzyna

Definicja z ang. hydroxyzine, z niem. hydroxyzine.

Co to znaczy: hydroksyzyna /Atarax, Hydroxyzinum, Hydroxizini Hydrochloridum/ jest lekiem uspokajającym, przeciwlękowym (anksjolityk),przeciwhistaminowo i łagodnie przeciwbólowym. stanowi alternatywę dla anksjolityków z grupy benzodiazepin z racji na ich właściwości uzależniające.
Lista treści
1 Wskazania
2 Wykorzystywanie
3 Przeciwwskazania
4 Możliwe Konsekwencje Uboczne
Wskazania
pobudzenie nerwowe, lęk przed leczeniem,
Wykorzystywanie
najczęściej doustnie co 8 godz. po spożyciu posiłku,
Przeciwwskazania
padaczka, uczulenie na hydroksyzynę, ciąża, moment karmienia piersią, przyjmowanie Detreomycyny, Aviomarinu, Penicyliny, alkoholu,
Możliwe Konsekwencje Uboczne
senność, przyspieszenie akcji serca, drżenie rąk, uczucie suchości w jamie ustnej, zawroty i bóle głowy,
Więcej: Dormicum, Midazolam,
Działanie:
Hydroksyzyna jest lekiem o działaniu przeciwhistaminowym, uspokajającym i przeciwlękowym. Po śródskórnym podaniu histaminy albo innych antygenów u zdrowych ochotników i dzieci wykazano pomniejszenie bąbla i zaczerwienienia po podaniu hydroksyzyny. Hydroksyzyna okazała się także efektywna w łagodzeniu świądu towarzyszącego różnym postaciom pokrzywki, wyprysku czy zapalenia skóry. Zapis EEG u zdrowych ochotników wykazuje przeciwlękowe i uspokajające działanie hydroksyzyny. Działanie przeciwlękowe zostało potwierdzone u pacjentów dzięki różnych testów psychometrycznych. Zapis badania snu u pacjentów z symptomami lęku i bezsennością, wykazał wydłużenie całkowitego okresu snu i skrócenie całkowitego czasu czuwania nocnego zarówno po jednej dawce jak i po powtarzanych dawkach 3x50 mg. Nie stwierdzono pogorszenia pamięci. Po 4-tygodniowym okresie leczenia pacjentów z symptomami lęku nie odnotowano objawów zespołu odstawiennego.
Wskazania:
ATARAX jest stosowany w: leczeniu lęku, objawowym leczeniu świądu, premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi.
Przeciwwskazania:
ATARAX jest przciwwskazany w razie nadwrażliwości na hydroksyzynę albo inne składniki preparatu. Jest także przeciwwskazany u chorych z porfirią o przewlekłym zaostrzającym się przebiegu.
Działania niepożądane:
W czasie leczenia hydroksyzyną mogą wystąpić łagodne i przemijające symptomy niepożądane takie jak: senność, uczucie suchości błon śluzowych j. ustnej. Inne symptomy, takie jak nudnosci, wymioty, nadmierne pocenie się, obniżenie ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, ból głowy i nadwrażliwość na lek zdarzają się sporadycznie. Zwykle ustępuja po kilku dniach kontynuowania terapii albo po zmniejszeniu dawki. W wyniku działania cholinolitycznego hydroksyzyny mogą wystapić: zatrzymanie moczu, zaparcia, zaburzenia akomodacji oka, pogorszenie funkcji poznawczych u osób w podeszłym wieku. Po podaniu zalecanch dawek nie odnotowano przypadków zahamowania czynnosci ośrodka oddechowego. Po dawkach znacznie większych od zwykle zalecanych zglaszano wystąpienie ruchów mimowolnych, w tym rzadkich przypadków drżenia i drgawek.
Dawkowanie:
Lek stosuje się doustnie. Dorośli: W leczeniu lęku: 50 mg/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. W ciężkich sytuacjach można stosować doustnie dawki do 300 mg/dobę. W objawowym leczeniu świądu: leczenie należy rozpocząć od dawki 25 mg przed snem, kontynuować terapię zwiększając stosunkowo potrzeby dawkę podając po 25 mg 3 do 4 razy na dobę. W premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi: 50 do 100 mg w pojedynczej dawce doustnie. Dzieci: W objawowym leczeniu świądu: od 3 do 6 lat: 5 do 15 mg/dobę aż do 50 mg/dobę w dawkach podzielonych; powyżej 6 lat: 15 do 25 mg/dobę aż do 50 do 100 mg/dobę w dawkach podzielonych. W premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi: 0,6 mg/kg mc. doustnie w pojedynczej dawce. W opakowaniu syropu znajduje się wyskalowana miarka ułatwiająca dawkowanie. Dawkę należy ustalić wedle reakcją chorego na leczenie. U osób w podeszłym wieku i u chorych z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się rozpoczynać leczenie od połowy zalecanej dawki leku. Max. pojedyncza dawka u dorosłych nie powinna być większa niż 100 mg, a max. dawka dobowa nie powinna być większa niż 400 mg. Dawkę należy zmniejszyć w razie zaburzeń czynności wątroby i nerek, z racji zwolniony metabolizm i wydalanie zarówno hydroksyzyny jak i jej metabolitów.

Czym jest Hydroksyzyna znaczenie w Słownik na H .