lakowanie co to znaczy
Co znaczy Lakowanie. Czym jest jeden z najprostszych zabiegów wykonywanych w gabinecie.

Czy pomocne?

Definicja Lakowanie

Definicja z ang. Sealing, z niem. Dichtung.

Co to znaczy: Pojęcie
lakowanie /sealing, uszczelnianie bruzd/ to jest jeden z najprostszych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. polega na wypełnieniu szczelin i zagłębień powierzchni żujących zębów trzonowych, przedtrzonowych (mlecznych i stałych) i górnych bocznych siekaczy (stałych) lakiem szczelinowym. najczęściej wykorzystuje się światłoutwardzalne płynne kompozyty, które są w stanie zapłynąć wgłąb szczelin.
gdyż uszczelniacze zabezpieczają tylko wybrane powierzchnie zębów, konieczne jest wykorzystywanie również innych form profilaktyki próchnicy takich jak lakierowanie zębów.
z racji na utrudnione utrzymanie suchości pola operacyjnego w dystalnej części zęba i utrudnienie prawidłowego naświetlenia, właśnie w tym miejscu dochodzi do szybkiego wypadnięcia laku. dla lepszej retencji można pogłębić mechanicznie bruzdy zwężającym się wiertłem "overfilling".


gdyż dna bruzd powierzchni żujących są zwykle węższe niż grubość szczoteczek,ich poprawne oczyszczenie z zalegających resztek pokarmowych jest niemożliwe. w tym celu stosuje się płyny do płukania j. ustnej.w celu dodatkowego zabezpieczenia stosuje się właśnie laki, które uszczelniają zagłębienia stanowiąc ochronę fizyczną /uniemożliwienie dostępu pokarmu/ i chemiczną /uwalnianie związków fluoru/.
by zabieg lakowania był efektywny, należy przeprowadzić go jak najwcześniej po pojawieniu się zębów /4-6 miesięcy/,kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. szczególnie istotne jest dopilnowanie poprzez rodziców czasu wyżynania się:
pierwszych zębów trzonowych stałych w wieku 6-8 lat,
drugich zębów trzonowych stałych w wieku 11-13 lat,
które
z racji na najdłuższy czas przebywania w środowisku podatnym na próchnicę są w najwyższym stopniu na nią narażone.gdyż to jest zabieg kompletnie bezbolesny, ułatwia młodym pacjentom zdobycie zaufania do swojego stomatologa. lakowane mogą być tylko zęby zdrowe.
poprawnie przeprowadzony zabieg redukuje występowanie próchnicy po 2 latach o 90%,a po następnych 5—7 latach jeszcze o ok. 50%. lak powinien utrzymać się w jamie ustnej poprzez 5 lat, a w razie wypadnięcia albo starcia nakłada się go ponownie /uzupełniając albo wymieniając/.
gdyż działa on tylko kiedy szczelnie wypełnia bruzdę, należy co 6 miesięcy kontrolować jego stan.
Przeprowadzanie Zabiegu
usuwanie osadu nazębnego szczoteczką zwilżona wodą utlenioną,
wypłukanie strumieniem wody pod ciśnieniem,
osuszenie sprężonym powietrzem,
nałożenie do szczelin wytrawiacza /37% kwas ortofosforowy/,
wypłukanie strumieniem wody pod ciśnieniem,
osuszenie sprężonym powietrzem,
zapewnienie braku dostępu śliny,
nałożenie uszczelniacza /laku/ do bruzd,
naświetlenie lampą polimeryzacyjną,
Służące Laki
żywice BIS-GMA utwardzane światłem albo chemicznie,
cementy glassjonomerowe,
kompozyty,

Czym jest Lakowanie znaczenie w Słownik na L .