polimeryzacyjna lampa co to znaczy
Co znaczy Lampa Polimeryzacyjna. Czym jest jednak 78% lamp utraciło 45-89% początkowej umiejętności.

Czy pomocne?

Definicja Lampa Polimeryzacyjna

Definicja z ang. Curing lamp, z niem. Aushärtungslampe.

Co to znaczy: nowa lampa posiada intensywność światła 300-800 mW/cm2,jednak 78% lamp utraciło 45-89% początkowej umiejętności w efekcie zanieczyszczenia filtru,włókna optycznego,pokrycia żarówki (kolor szary 45%,niebieski 62%,czarny 74%),zmatowienia reflektora 62%,
dlatego także istotne jest okresowe testowanie wydajności urządzenia,wartość nie powinna być niższa niż 300 mW/cm2,co pozwala na utwardzenie 2mm warstwy kompozytu.
rodzaje testów:
silikonowy krążek o grubości 2mm posiadający otworki,w kórych umieszcza się kompozyt i polimeryzuje z jednej strony,na drugiej stronie sprawdza się odporność na zarysowanie.
LE.Demetron II został wzbogacony o Periodic Level Shifting
(cyklicznie zmieniające się poziomy natężenia)
- prawdziwie innowacyjną technologię, która umożliwia polimeryzację
juz w ciągu 5-ciu sekund. Dzięki PLS lampa LE.Demetron II wytwarza światło,
które pulsuje od 1.200mW/cm2 do 1,600 mW/cm2 i świeci takim natężeniem
poprzez 1/4 sekundy w ciągu każdej 1-sekundowej ekspozycji.
Unikalny mechanizm kontroli temperatury zapewnia stałe,
zimne światło bez ryzyka przegrzania miazgi.
LE.Demetron II posiada 5-, 10- i 20-sekundowy tryb naświetlania
i wbudowany radiometr, który umożliwia odczyt aktualnego natężenia światła.
Lampa diodowa ( LED) w mojej praktyce Żywice utwardzane światłem zastosowano w stomatologii ponad dwadześcia lat temu Materiały w ten sposób utwardzane są wygodniejsze w stosowaniu , mają lepsze właściwości fizyczne i kosmetyczne. To właśnie światło o długości 470 nm wpływa na inicjator polimaryzacji ( twardnienia) który znajduje się we
współczesnych wypełnieniach. Inicjatorem tym jest kamforokinon. Dentysta nie musi się spieszyć z modelowaniem wypełnień w obawie przed przedwczesnym stwardnieniem materiału a pacjent ma komfort iż "plomba" jest natychmiast gotowa i nie musi dwie godziny pościć po jej założeniu. Dzisiaj jesteśmy świadkami nowej rewolucji , tym razem dotyczy ona zródła światła używanego w polimeryzacji.
Do chwili obecnej używano lamp halogenowych , które
poprzez pacjentów regularnie były błędnie postrzegane jako " lasery " ,"suszarki" czy "ultrafiolet" z racji na kolor emitowanego światła. Swiatło w lampie holagenowej jest efektem rozżażenia włókien wolframowych żarówki.
Lampy te produkują duże ilości ciepła co jest efektem ubocznym i niepożądanym. Kolejnym minusem jest koniecznóść stosowania niebieskiego filtra
poprzez który światło nabiera odpowiedniej długości ( barwy ) 400- 500 nm. To właśnie wyżarzające się żarówki i niszczone pod wpływem tenperatury filtry powodowały iż taka lampa po jakimś czasie nie utwardzała plomby właściwie W 2002 roku w stanach zjednoczonych ameryki a w styczniu 2003 w moim gabinecie wykorzystanie znalazła zupełnie nowa lampa. LED- light emitting diode , znaczy koniec lamp halogenowych w stomatologii.
Oto jej przewagi :
- monochromatyczne światło o stałej długości 470 nm, eliminuje konieczność stosowania nieefektywnych filtrów
-niewielka liczba energii potrzebna do jej działania pozwoliła ją zmniejszyć do rozmiaru długopisu
- jest bezprzewodowa
- nie wymaga chłodzenia - co mnie cieszy szczególnie ,bo przyjmując każdego dnia ok. 20 pacjentów
byłem zwyczajnie męczony dzwiękiem wentylatora lampy halogenowej
- może pracować sporo tys. godz. bez żadnej konserwacji - dzięki wbudowanym mikroprocesorom zawsze emituje światło o stałej intensywności.
przy mniejszym natężeniu światła najpierw powstają monomery,objętość materiału się minimalizuje,lecz w wolne miejsce zapływa nieutwardzony jeszcze materiał. skurcz polimeryzacyjny jest znacznie pomniejszony.

Czym jest Lampa Polimeryzacyjna znaczenie w Słownik na L .