midazolam co to znaczy
Co znaczy Midazolam. Czym jest Charakteryzuje się szybkim początkiem działania i średniokrótkim.

Czy pomocne?

Definicja Midazolam

Definicja z ang. midazolam, z niem. Midazolam.

Co to znaczy: Midazolam – lek psychotropowy z rodziny benzodiazepin. Charakteryzuje się szybkim początkiem działania i średniokrótkim czasem działania. Po podaniu doustnym działa on około 4 h, a po podaniu dożylnym około 1 h. Podlega efektowi pierwszego przejścia poprzez wątrobę, dlatego jego biodostępność przy podaniu doustnym nie przekracza trzydziestu kilku proc..
Lista treści
[ukryj]
1 Działanie i wykorzystania
2 Działania niepożądane
3 Dawkowanie
4 Preparaty
5 Przypisy
Działanie i wykorzystania [edytuj]
Dominuje sukces nasenny, amnestyczny, działa także rozluźniająco na mięśnie, przeciwdrgawkowo i anksjolitycznie[3]. Podawany doustnie jako lek nasenny i premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi[4]. W anestezjologii stosowany dożylnie jako składnik znieczulenia złożonego, TIVA albo jako lek w sedacji na oddziałach intensywnej terapii.
Działania niepożądane [edytuj]
Midazolam skutkuje depresję krążenia, działając bezpośrednio na mięsień sercowy. W hipowolemii, ukrytej jak i jawnej, szybkie podanie pełnej dawki może wywołać ważny spadek ciśnienia. Lek ten skutkuje zależną od dawki depresję oddychania, której stopień zależy od drogi podawania (najsilniejsza jest po podaniu dożylnym) i dawki. Depresja oddechowa jest łatwo odwracalna poprzez podanie flumazenilu. Rzadko opisywano wystąpienie splątania i niepamięci[5].
Dawkowanie [edytuj]
Typowa dawka doustna to 7,5 – 15 mg. Dawka dożylna to 1-2-5 mg.
Preparaty [edytuj]
Dormicum, Midanium, Midazolam, Sopodorm,

Czym jest Midazolam znaczenie w Słownik na M .