puszkowanie co to znaczy
Co znaczy Puszkowanie. Czym jest zamiany wosku na akryl, Lista treści 1 Otwarte 1.1 Wprost 1.2.

Czy pomocne?

Definicja Puszkowanie

Definicja z ang. canning, z niem. einmachen.

Co to znaczy: przygotowywana jest dwudzielna forma gipsowa służąca do zamiany wosku na akryl,
Lista treści
1 Otwarte
1.1 Wprost
1.2 Odwrotne
1.3 Naprzemienne
2 Zamknięte
Otwarte
akryl w formie ciasta nakłada się do form gipsowych,które się składa i prasuje,
Wprost
z wałem gipsowym
Odwrotne
/protezy całkowite,częściowe osiadające/ do puszki wkłada się schemat z protezą woskową i zalewa gipsem aż do osiągnięcia największej wypukłości protezy. gips się wygładza, a tak aby uniknąć podniesienia zgryzu w trakcie puszkowania spowodowanego warstwą nadmiaru wypływającego akrylu,przed założeniem drugiej formy zakłada się cienką warstwę woskowego kołnierza od protezy woskowej do obrzeża puszki. protezę izoluje wodą. po założeniu górnej formy, zalewa się ją również gipsem. całość jest prasowana. wypala się wosk a w powstałe miejsce nakłada się akryl. puszki pozostawia się w łaźni wodnej na 3-4min w temperaturze 100*C. otwiera się puszki i usuwa pozostały wosk,wyparza formy wrzącą wodą i osusza. formy pokrywa się następnie kilkoma warstwami izolatora /kwas algowy/:Izolit,Isodent.
patrząc z boku w części dolnej puszki znajduje się schemat a w górnej proteza.
Naprzemienne
Zamknięte
akryl w formie płynnej wtłaczany jest poprzez kanał do złożonej formy,
Puszkowanie wprost stosuje się przeważnie przy wykonywaniu protez częściowych. Przy puszkowaniu wprost schemat (obcięty i zwilżony wodą)zostaje zanurzony w rzadko rozrobionym gipsie w dolnej części puszki. Istotne jest rozrobienie gipsu wypełniającego puszkę bez pęcherzy i grudek. Korzystnie jest przed zanurzeniem do gipsu powlec powierzchnię zębów i przestrzenie międzyzębowe gipsem rzadkim (dzięki pędzla); zapobiega to tworzeniu pęcherzyków, co natomiast wpływa na zwartość i gładkość płyty. Na brzegach siecznych zębów przednich i powierzchniach żujących przedtrzonowych i trzonowych tworzy się z gipsu wał który stanowi łożysko i ochronę zębów. Wał powinien mieć dostateczną grubość: zbyt wysoki i cienki może ulec odłamaniu albo pokruszeniu, co skutkuje przemieszczenie zębów, zmianę wysokości zgryzu.
Po uformowaniu i wygładzeniu wału, przeprowadzenie izolacji roztworem mydła, talkiem, szkłem wodnym albo przy masach akrylowych specjalnym płynem izolacyjnym. Warstwa izolacyjna nie powinna być nałożona w nadmiarze(zatarcie ostrości konturów) ani także nie może wykraczać na brzegi puszki(zmiana układu górnej i dolnej części puszki). Zamknięcie puszki po odlaniu przeciwodlewu (tak zwanykontra) musi być szczelne aż do zupełnego ścisłego zwarcia krawędzi. Istotne jest staranne utrzymanie puszek w czystości, bez zanieczyszczeń resztkami gipsu na brzegach i, co najważniejsze, utrzymanie puszek w należytym stanie bez zmiany części od jednej puszki do drugiej. Części puszki powinny zamykać się hermetycznie stanowi to gwarancję dokładności formy.
Puszkowanie odwrotne, służące zazwyczaj przy wykonaniu protez całkowitych, polega na umieszczeniu (obciętego i zwilżonego) modelu w dolnej części puszki bez wykonania wału. Przy tym sposobie puszkowania zęby sztuczne przechodzą do przeciwodlewu, a płyta znajduje się w części dolnej puszki. Puszkowanie odwrotne jakkolwiek łatwiejsze niż puszkowanie wprost, daje czasem zmianę układu zębów i wynikającą stąd trudność dostosowania protezy. Nieznacznie nawet przesunięcie zębów sztucznych w czasie upychania tworzywa podstawowego, najmniejsza nieszczelność brzegów puszki, nadmiar upychanego tworzywa mogą powodować przykre niespodzianki przy odwrotnym puszkowaniu. Dlatego należy na wszystkie wyżej wymienione momenty pracy zwrócić baczną uwagę.

Czym jest Puszkowanie znaczenie w Słownik na P .