radiowizjografia co to znaczy
Co znaczy Radiowizjografia. Czym jest dzięki promieni rentgenowskich. Do dnia dzisiejszego mało się.

Czy pomocne?

Definicja Radiowizjografia

Co znaczy RADIOWIZJOGRAFIA: Sto lat temu, w roku 1896 wykonano pierwsze zdjęcie zębowe dzięki promieni rentgenowskich. Do dnia dzisiejszego mało się zmieniło w sposobie wykonywania zdjęcia rtg. Na początku były to szklane, pokryte materiałem światłoczułym płytki. Z biegiem czasu zostały one zastąpione filmami, które w roku 1913 zaproponowała przedsiębiorstwo Kodak.
Dzięki wykorzystaniu ulepszonych generatorów rentgenowskich i zwiększeniu czułości filmów czas ekspozycji pomniejszył się do ułamków sekund w porównaniu do pierwotnej ekspozycji - 25 min.. Standardowy czujnik jakim jest błona fotograficzna zachował się do dnia obecnego.
W stomatologii, skuteczność pracy sprawdzana jest dzięki zdjęć rentgenowskich. W wielu sytuacjach szybka badanie zdjęcia rtg pozwala na właściwą ocenę sytuacji i pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji co do metody leczenia. Niestety, brak aparatów do wykonywania zdjęć rtg w gabinetach przy fotelu i przepisy dotyczące ochrony radiologicznej poważnie ograniczają pracę stomatologa.
Pacjent regularnie traci chwilę na znalezienie odpowiedniego gabinetu rtg, a doktor traci sposobność szybkiej diagnozy. Oczywistym aspektem jest spora dawka promieniowania wykorzystywana przy wykonywaniu tych zdjęć i niemożność korzystania z nich kobiet ciężarnych i dzieci.
Sporo lat trwały badania nad skonstruowaniem urządzenia, które rozwiązałoby powyższe problemy i stworzyły nowe możliwości w zakresie diagnostyki stomatologicznej.
Rozwój techniki pozwolił na wynalezienie w laboratorium Bell Telephone czujnika CCD poprzez Boyla i Smitha. Zasada działania tego czujnika polega między innymi na tym, iż na powierzchni jednorodnych, światłoczułych półprzewodników następuje zapisanie informacji w formie pixeli obrazu, które mogą być zapisane, odpowiednio zmierzone i przetworzone w obraz. Ten sposób przetwarzania obrazu stosuje się w kamerach TV. Dało to początek nowym poszukiwaniom w dziecinie rentgenodiagnostyki.
We Francji prace nad wykorzystaniem czujnika CCD prowdził prof. F. Mouyen w laboratoriach przedsiębiorstwa Trophy Radiologie gdzie stworzono rewolucyjne urządzenie nazwane RadioWizjoGrafią (RVG). Urządzenie to stworzyło pewien przełom w stosowaniu dotychczasowych metod otrzymywania obrazu zęba i tkanek wyrostka zębodołowego bez użycia błony światłoczułej.
Kompletne urządzenie złożona jest z:
1. Elementu RADIO:
- tradycyjnego aparatu RTG (TROPHY IRIX 70, 70kVp, 8 mA) wyposażony w czasownik CCX.
2. Elementu VISIO:
- urządzenia wyposażonego w mikroprocesor z graficznym i matematycznym koprocesorem, przetwarzającym sygnał otrzymany z sensora w obraz z możliwością jego obróbki. Dlatego elementowi można dokonać:
a) regulacji poziomu szarości,
b) otrzymanie zdjęcia pozytywowego,
c) zdjęcia odwróconego,
d) powiększanie i przesuwanie okienka zoomu po obrazie,
e) zwiększenia wysokiej rozdzielczości,
f) pseudo kolor,
g) rozszerzanie kontrastu.
3. Elementu GRAFIA:
- drukarkę o dużej rozdzielczości, pozwalającą na wydrukowanie obrazu na papierze termicznym, po uprzedniej obróbce obrazu.
Badania nad dawkami promieniowania poprzez RVG zostały dokonane na Uniwersytecie w Montrealu, wykorzystując specjalnie skonstruowany fantom głowy, wykonany z syntetycznego materiału porównywalnego z tkankami ludzkimi, zawierającym kompletną czaszkę, górny odcinek kręgosłupa, zatoki przynosowe, szczękowe, komplet 32 zębów i krtań. Rezultaty badań jasno wskazują na znaczną redukcję dawek promieniowania przy wykorzystaniu RVG zamiast techniki konwencjonalnej.
Redukcję uzyskuje się dzięki wykorzystaniu elektronicznego czujnika CCD. Prócz tego grubość czujnika skutkuje o

sporo większą absorbcję promieni w porównaniu do zwykłego filmu i redukuje znacznie liczba dawki przyjmowanej poprzez tkanki leżące za czujnikiem. Pomiary wykazały, iż czujnik pochłania około 90% promieniowania co eliminuje dodatkowo sposobność przypadkowego naświetlenia tkanek.
Prócz redukcji dawki promieniowania wykorzystanie RVG umożliwia otrzymanie, bezpośrednio po ekspozycji, wysokiej jakości obrazu poprzez wyeliminowanie błony fotograficznej. Uzyskany obraz można poddać obróbce (kontrast, poziom szarości, pseudo kolor, powiększenie rozdzielczości), zarchiwizować co daje sposobność szybkiej wymianie informacji i wydrukować na papierze.
wykorzystanie RVG w codziennej praktyce stomatologicznej jest kluczem do sukcesu. Przedyskutowanie „na gorąco”stanu uzębienia w obecności i z udziałem pacjenta stwarza lekarzowi komfortowe warunki pracy, a w pacjencie wzbudza dodatkowe zaufanie.
Dlatego nie ma dziedziny stomatologii, gdzie przydatność RVG można byłoby pominąć. edit
Radio-część wytwarzająca promieniowanie,
70kV 8mA 0,02sek
Visio-część rejestrująca obraz,
CCD Charge Coupled Device /sztywny detektor/:włókna optyczne->ekran fluorescencyjny->przedmiot ze sprzężeniem ładunkowym (CCD) pokryty warstwą scyntylacyjnego fosforu przekształca fotony światła w ładunek elektryczny (światło uderza w silikonową podstawę płytki CCD przerywając wiązania kowalencyjne i uwalniając elektrony)->konwerter analogowo-cyfrowy wzmacniający syngał->komputer (każdemu pikselowi CCD przypisywany jest odcień szarości zależny od ilości zarejestrowanego promieniowania),
+
- brak możliwości zgięcia,dyskomfort,
- niewielki region aktywny,
SPP Storage Phosphor Plate /fosfor magazynujący/:poliestrowa płytka rejestrująca,pokryta krystalicznym halogenkiem składającym się z aktywowanych europem związków halogenku baru->elektrony przenoszone poprzez promieniowanie rtg na wyższy poziom energetyczny->wychwytywanie elektronów poprzez pułapki jonowe w kryształach fosforów (ośrodki luminescencji)->skaner (wzbudzenie fosforu poprzez laser helowo-neonowy)->uwolnienie uwięzionych elektronów->przekształcenie fluorescencyjnego niebieskiego światła poprzez fotopowielacz na sygnał cyfrowy,
Graphy-część prezentująca obraz,
Digora - I mechanizm wewnątrzustnej radiografii cyfrowej
odczyt wstępny /preread/ - określenie zakresu dynamiki fotopowielacza dla procesu odczytu ostatecznego,
odczyt ostateczny /mainread/ - przystosowanie systemu odczytu do pozycji płytki w czasie odczytu,
Definicja Retainer Stały:
Co to jest retainer są służące najczęściej do ustabilizowania przednich zębów dolnych zapobiegając powstawaniu stłoczeń i rotacjom, powracaniu zębów po leczeniu diastemy, zaniku przyzębia. retainer radiowizjografia co znaczy.
Definicja Ropień Podjęzykowy:
Co to jest sublingualis/ powodem jego powstawania są zęby, których korzenie znajdują się powyżej przyczepu mięsnia żuchwowo-gnykowego /siekacze,kły,przedtrzonowce,I trzonowce żuchwy/:1-6 ,zapalenie ślinianki radiowizjografia krzyżówka.
Definicja Ropień Dołu Nadkłowego:
Co to jest caninae/ źródłem zakażenia jest kieł albo zęby sąsiednie,wewnątrz dołu znajduje się tkanka łączna i tkanka tłuszczowa,okolica podoczodołowa jest obrzmiała,fałd nosowo-wargowy ulega wygładzeniu radiowizjografia co to jest.
Definicja Radisekcja:
Co to jest amputacja korzenia,amputatio radicis,radektomia/ usuwanie całego korzenia zęba do miejsca bifurkacji albo trifurkacji, gdy jego pozostawienie nie jest możliwie radiowizjografia słownik.
Definicja Ropniak:
Co to jest empyema/ zapalenie ropne w naturalnej jamie ciała, bez możliwości odpływu radiowizjografia czym jest.

Czym jest Radiowizjografia znaczenie w Słownik na R .

  • Dodano:
  • Autor: