tetracykliny co to znaczy
Co znaczy Tetracykliny. Czym jest czasie leczenia chorób układu oddechowego. Powodują one.

Czy pomocne?

Definicja Tetracykliny

Definicja z ang. tetracycline, z niem. Tetracyclin.

Co to znaczy: To jest grupa antybiotyków stosowanych od końca lat 40 w czasie leczenia chorób układu oddechowego. Powodują one powstawanie żółtych, żółtobrązowych, brązowych albo szarych plam na zębach dzieci poniżej 7 roku życia albo których matki zażywały je w okresie ciąży. Cząsteczka tetracykliny łączy się trwale z wapniem i odkłada zabarwione kompleksy raczej w zębinie,lecz również w szkliwie.
Tetracyklina produkowana jest poprzez bakterie glebowe z rodzaju Actinomyces i została odkryta w 1948 r. Należy do bardzo skutecznych antybiotyków o szerokim spektrum działania skutecznym przeciwko infekcjom dróg oddechowych, pokarmowych i moczowych. Wykorzystywanie tego leku u dzieci do siódmego roku życia albo ich matek od czwartego miesiąca ciąży, nawet poprzez krótki czas, wywołuje przebarwienia zębiny, kości i w niewielkim stopniu szkliwa. Gdyż w tym czasie tworzą się raczej zęby przednie, ulegają one w najwyższym stopniu przebarwieniu i są wystawione na działanie promieni słonecznych, które przyciemniają zęby jeszcze bardziej.??
Jednak nawet wykorzystywanie tetracyklin w późniejszym okresie życia może wywołać wystąpienie przebarwień. Minocyklina - półsyntetyczna pochodna tetracykliny, stoso¬wana jest do leczenia trądziku u nastolatków.
1) Powstaje chlorotetracyklina – żółto-brązowy pigment, który na stałe przyłącza się do białkowego matriks zęba.
2) Tetracyklina chelatuje wapń z hydroksyapatytów tworząc ortofosforan tetracykliny
Najtrudniejsze do wybielania przebarwienia tetracyklinowe zawierają pasemka o zabarwieniu innym niż tło, które najprawdopodobniej są wywołane poprzez powtarzanie kuracji tetracyklinowej. Stają się one bardziej wi¬doczne w chwili, gdy jaśniejsze przebarwienia zareagują w większym stopniu na wybielanie, zwiększając relatywny kontrast między dwoma kolorami.

Czym jest Tetracykliny znaczenie w Słownik na T .