melatonina co to znaczy
Co oznacza Melatonina. Definicja wydzielania wewnętrznego, powstaje w szyszynce (w mózgu).Jej.

Czy pomocne?

Definicja Melatonina

Co to jest: Melatonina jest jednym z hormonów wydzielania wewnętrznego, powstaje w szyszynce (w mózgu).
Jej główne zadanie sprowadza się do regulowania cyklu snu i czuwania dlatego nazywana jest wewnętrznym zegarem organizmu.
Przypisuje sie jej także działanie przeciw nowotworowe, wzmacniające system odpornościowy, opóźniające proces starzenia itp. niestety te informacje nie są potwierdzone porządnymi, rzetelnymi badaniami klinicznymi.
Pewne natomiast jest że, przyjmowanie suplementów melatoniny pomaga leczyć bezsenność i rozregulowanie rytmu dnia spowodowane zmianą strefy czasowej.
Najwięcej tej substancji produkują dzieci, jej produkcja spada wraz z wiekiem dlatego starsi ludzie często mają problemy z snem.
Mózg zaczyna wytwarzać melatoninę kiedy oczy zanotują, że robi sie ciemno, największe jej stężenie w ciągu doby notuje się około drugiej w nocy.
Przyjmowanie regularnie suplementów melatoniny pomaga osobom z przewlekłymi zaburzeniami snu, raczej nie sprawdzi się jednorazowa dawka.
Duża zaletą melatoniny jest to, że nie uzależnia i niema działań ubocznych. Zalecana dawka to 100 - 400 mikrogramów dwie godziny przd położeniem sie do łóżka.
Nie zaleca się stosowania jej kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.
Z suplementów zaleca się stosowanie syntetycznej melatoniny, tzw. naturalna produkowana jest z szyszynek krów - może więc być zarażona wirusem.


Czym jest Melatonina znaczenie w Słownik na M .