Aspirin

Czy pomocne?

Leczenie Aspirin

Nazwa zagraniczna Aspirin: Acidum acetylsalicylicum
Składniki leku Aspirin: kwas acetylosalicylowy
Forma leku Aspirin: tabletki
Kategorie: Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalność: Medycyna rodzinna
Efekty pożądane Aspirin
  • przeciwzapalne,
  • przeciwgorączkowe,
  • przeciwbólowe.
Pochodne Aspirin:
  • Aspirin, 500 mg, tabl., 20 szt (BAYER OTC),
  • Aspirin, tabletki, 500 mg, 10 szt,
  • Aspirin, tabletki, 500 mg, 100 szt.
Zamienniki Aspirin:
  • Polopiryna, tabletki dojelitowe, 500 mg, 10 szt (POLPHARMA OTC),
  • Polopiryna, tabletki dojelitowe, 500 mg, 20 szt (POLPHARMA OTC).
Instrukcja, zastosowanie Aspirin: Bóle o małym i umiarkowanym nasileniu, gorączka.DAWKOWANIE:Doustnie. Tabletki należy przyjmować po posiłkach, z dużą ilością wody. Dorośli: jednorazowo od 500 do 1000 mg (1-2 tabletki) co 4-8 godzin. Młodzież w wieku powyżej 12 roku życia: jednorazowo 500 mg kwasu acetylosalicylowego (czyli 1 tabletka) co 4-8 godzin.
Dawkowanie Aspirin: Doustnie. Tabletki należy przyjmować po posiłkach, z dużą ilością wody. Dorośli: jednorazowo od 500 do 1000 mg (1-2 tabletki) co 4-8 godzin. Młodzież w wieku powyżej 12 roku życia: jednorazowo 500 mg kwasu acetylosalicylowego (czyli 1 tabletka) co 4-8 godzin.
Skutki uboczne Aspirin: Mogą wystąpić: ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty. Lek może wywołać także krwawienia z przewodu pokarmowego (stolce są wówczas koloru smoły lub z domieszką krwi), zawroty głowy i szumy uszne (będące zazwyczaj objawami przedawkowania). Kwas acetylosalicylowy może powodować pokrzywkę, odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i napady astmy (ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa). Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. W rzadkich przypadkach opisywano zaburzenia czynności wątroby i zapalenie nerek.
Poinformuj lekarza gdy lek Aspirin: Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany, a także substancje o podobnym działaniu (szczególnie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Ibuprom, Aleve, Voltaren). Poinformuj lekarza, gdy masz czynną chorobę wrzodową (lub jakiekolwiek stany zapalne przewodu pokarmowego),  zaburzenia krzepnięcia krwi, astmę oskrzelową, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa, dnę moczanową, schorzenia nerek i/lub wątroby.
Tagi:
  • przeziębienie,
  • prostaglandyny,
  • NLPZ,
  • salicylany,
  • aspiryna,
  • gorączka,
  • ból.

Definicja Acidum acetylsalicylicum: Co to jest Aspirin lek w Skutki uboczne na A .