januvia skutki uboczne co to znaczy
Definicja SITAGLIPTINUM skład. Przeciwskazania wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.

Czy pomocne?

Leczenie Januvia

Nazwa zagraniczna Januvia: Sitagliptinum
Składniki leku Januvia: sitagliptyna
Forma leku Januvia: tabletki
Kategorie: Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalność: Diabetologia
Efekty pożądane Januvia wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi
Podobne do Januvia: Januvia, 100 mg, tabl., 28 szt (MSD)
Zamienniki Januvia:
Instrukcja Januvia stosowanie: Leczenie skojarzone doustne cukrzycy typu 2. W skojarzeniu z metforminą u chorych, u których poziom cukru jest niedostatecznie kontrolowany mimo stosowania diety, ćwiczeń fizycznych i metforminy w monoterapii; z agonistą receptora PPARg (pochodną tiazolidynodionu) u chorych, u których poziom cukru jest niedostatecznie kontrolowany mimo stosowania diety, ćwiczeń fizycznych i pochodną tiazolidynodionu w monoterapii.DAWKOWANIE:Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie zaleca się stosowania leku u osób poniżej 18 roku życia. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku w tej grupie pacjentów. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE:Nudności (często), nadmierna senność, bóle w nadbrzuszu, biegunka, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (niezbyt często). Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z metforminą niezbyt często brak apetytu i zmniejszenie masy ciała. Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z pioglitazonem (agonista receptora PPARg) często odnotowano hipoglikemię, wzdęcia, obrzęk obwodowy. Poza tym niezależnie od leku kojarzonego z sitagliptyną obserwowano zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, a także zapalenia kości i stawów, bóle kończyn, reakcje nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinfromować lekarza. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. zawroty głowy stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.POINFORMUJ LEKARZA:Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, klarytromycynę, digoksynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Dawkowanie Januvia: Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie zaleca się stosowania leku u osób poniżej 18 roku życia. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku w tej grupie pacjentów. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE:Nudności (często), nadmierna senność, bóle w nadbrzuszu, biegunka, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (niezbyt często). Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z metforminą niezbyt często brak apetytu i zmniejszenie masy ciała. Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z pioglitazonem (agonista receptora PPARg) często odnotowano hipoglikemię, wzdęcia, obrzęk obwodowy. Poza tym niezależnie od leku kojarzonego z sitagliptyną obserwowano zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, a także zapalenia kości i stawów, bóle kończyn, reakcje nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinfromować lekarza. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. zawroty głowy stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.POINFORMUJ LEKARZA:Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, klarytromycynę, digoksynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Skutki uboczne Januvia: Nudności (często), nadmierna senność, bóle w nadbrzuszu, biegunka, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi (niezbyt często). Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z metforminą niezbyt często brak apetytu i zmniejszenie masy ciała. Podczas leczenia skojarzonego sitagliptyną z pioglitazonem (agonista receptora PPARg) często odnotowano hipoglikemię, wzdęcia, obrzęk obwodowy. Poza tym niezależnie od leku kojarzonego z sitagliptyną obserwowano zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, a także zapalenia kości i stawów, bóle kończyn, reakcje nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinfromować lekarza. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. zawroty głowy stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.POINFORMUJ LEKARZA:Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, klarytromycynę, digoksynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Poinformuj lekarza gdy lek Januvia: Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz ketokonazol, itrakonazol, rytonawir, klarytromycynę, digoksynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Dotyczy:
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • diabetyk,
  • poziom cukru,
  • cukrzyca.

Definicja Sitagliptinum: Co to jest Januvia lek w Skutki uboczne J .

  • Dodano:
  • Autor: