podstawy poprawy jakości co to znaczy
Co znaczy jakości w medycynie rodzinnej?. Co to jest uwagę od początków opieki nad chorym.

Czy pomocne?

Podstawy poprawy jakości w medycynie rodzinnej

Definicja z ang. Fundamentals of quality improvement in family medicine, z niem. Grundlagen der Qualitätsverbesserung in der Hausarztmedizin.

Autor (autorzy):
Szczegóły wydania: Zdrowie i Zarządzanie, Kraków 2002, wyd. 1, Oprawa: miękka foliowana,92 str., Wymiary: 160 x 230 mm , Waga: 0.19 kg
Zagadnienia: podstawy poprawy jakości
ISBN: ISBN 83-916649-1-0
Opis: Jakość usług medycznych, mimo iż intuicyjnie była brana pod uwagę od początków opieki nad chorym, stanowiąc podstawowy element etyki lekarskiej, dopiero w ostatnich dekadach ubiegłego stulecia uzyskała status jednego z fundamentów funkcjonowania mechanizmów ochrony zdrowia w rozwiniętych państwach świata. Wprowadzono wówczas sposoby i narzędzia wcześniej testowane w sektorze produkcji, handlu i usług. Interesująca jest historia rozwoju podejścia zorientowanego na jakość w tym sektorze. Podstawy do systematycznego zapewnienia jakości opracowane zostały w latach pięćdziesiątych, niezależnie przez dwóch amerykańskich specjalistów od kierowania: W. Edwardsa Deminga i Josepha Jurana. Przeszli oni do historii jako twórcy procesu statystycznej kontroli, poszukiwania liderów przemian, szacunkowania wydatków jakości i wydatków jej braku, a w końcu stali się guru ruchu projakościowego. Opracowane przez nich podejścia ukierunkowane na jakość, nie doczekawszy się wdrożenia w przemyśle amerykańskim, wywołały rewolucję jakościową w Japonii. Z powodu tego grzechu zaniechania wdrożenia właściwej sposoby poprawy, do dziś cierpią na tym takie koncerny jak General Motors, wypierane z rynku przez Toyotę.
Spis treści:
  • 1. Pojęcia i idea zapewniania jakości
  • 2. Wymiary zapewniania jakości
  • 3. Cykl poprawy jakości w medycynie rodzinnej
  • 4. Opis praktycznego postępowania wg zasad cyklu poprawy jakości - sytuacja
  • 5. Sposoby zapewniania jakości
  • Literatura dla zainteresowanych

Czym jest znaczenie w Słownik na P .