badanie co to znaczy
Co to jest Badanie dna oka. Jak leczyć obrębie tętniczek siatkówki oraz tarczy nerwu wzrokowego.

Czy pomocne?

Co to jest Badanie dna oka

Definicja BADANIE DNA OKA: Jednym z powikłań nadciśnienia tętniczego są zmiany w obrębie tętniczek siatkówki oraz tarczy nerwu wzrokowego. Zmiany w obrębie naczyń dna oka odzwierciedlają stopień zmian naczyniowych w innych narządach. Regularna kontrola dna oku u chorego z nadciśnieniem tętniczym pozwala ocenić postęp choroby i skuteczność stosowanego leczenia. Do określenia stopnia zmian naczyń stosuję się najczęściej czterostopniowy podział Keitha i Wagenera:

1 stopień – zwężenie tętniczek oraz ich kręty przebieg

2 stopień – uogólnione zwężenie tętniczek, które swoim wyglądem przypominają srebrny drucik, dochodzi do ucisku naczyń żylnych przez tętnicze (objaw Gunna)

3 stopień – przesiękanie osocza i krwinek do siatkówki i tworzenie tak zwanych ognisk waty

4 stopień – obrzęk tarczy nerwu wzrokowego

1 i 2 stopień odpowiadają nadciśnieniu o łagodniejszym przebiegu, stopień 3 jest równoznaczny z nadciśnieniem złośliwym

Definicja Duszność:
Co to jest subiektywne odczucie braku powietrza, trudności w oddychaniu, często połączone ze wzmożonym wysiłkiem mięśni oddechowych. Może być spowodowana chorobą, zaburzeniami funkcji metabolicznych organizmu badanie dna oka co znaczy.
Definicja Dna Moczanowa:
Co to jest zapalenie stawów, podagra) choroba spowodowana odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach i ścięgnach; odkładające się złogi kwasu moczowego powodują powstanie stanu zapalnego w stawach badanie dna oka krzyżówka.
Definicja Farmakoterapia:
Co to jest leczenie schorzeń za pomocą leków (środków farmakologicznych badanie dna oka co to jest.
Definicja Ciśnienie Skurczowe:
Co to jest blood pressure - SBP) najwyższa górna wartość ciśnienia stwierdzana podczas jego pomiaru; pojawia się w momencie wyrzutu krwi z serca do tętnic; w metodzie osłuchowej pomiaru ciśnienia za wartość badanie dna oka słownik.
Definicja Bóle W Klatce Piersiowej:
Co to jest piersiowej zależy od przyczyny, która go wywołuje. Różne jednostki chorobowe powodują inny rodzaj bólu, często charakterystyczny dla danej choroby. Dokładny opis dolegliwości ułatwia lekarzowi badanie dna oka czym jest.
  • Dodano:
  • Autor: