koronowy wkład co to znaczy
Co znaczy Wkład Koronowy. Czym jest inlay-wkład Nowoczesna stomatologia jest równocześnie.

Czy pomocne?

Definicja Wkład Koronowy

Definicja z ang. contribution Corolla, z niem. Beitrag Corolla.

Co to znaczy: odtwarzają część korony,utrzymuje się przez wklinowanie
inlay-wkład
Nowoczesna stomatologia jest równocześnie stomatologią kosmetyczną. W razie zębów tylnych dopiero 15 lat temu wyprodukowano kosmetyczne żywice, które charakteryzowały się niezłą odpornością na ścieranie i nacisk. Niestety nawet współczesne materiały kompozytowe ustępują amalgamatowi ( srebrnej plombie) jeżeli chodzi o wytrzymałość. Amalgamat - z różnych względów- jest coraz mniej wykorzystywany. Dlatego aktualnie najlepszym wypełnieniem dla zębów tylnych jest inlay-onlay. Ta sposób była znana już dawniej( szczególnie w stanach zjednoczonych ameryki) i jako materiału do wykonania używano złota. aktualnie w stanach zjednoczonych ameryki i w moim gabiecie inlay- onlay wykonuje się z prasowanej porcelany. Założenie tego nowoczesnego wypełnienia wymaga 2 wizyt.
Na pierwszej pobierany jest wycisk.Na drugiej, zwykle po kilku dniach, montowane jest gotowe wypełnienie. Oto kilka liczb obrazujących wyższość inlay-onlay nad wypełnieniem kompozytowym: tradycyjne wypełnienia redukują wytrzymałość zęba o 50 %, inlay- onlay wzmacnia ząb nawet o 75%. średnia "żywotność" wypełnienia - 7lat, inlay- onlay 10 - 30 lat. Skurcz polimeryzacyjny, nadwrażliwość, utrata gładkości, zmiana koloru (przypadłości wypełnień szablonowych) nie istnieją w systemie inlay-onlay.Kosmetyka jest idealna. w stanach zjednoczonych ameryki działa kilkaset obrabiarek cyfrowych (CAD -CAM) , najnowsza to CEREC 3.metoda ta pozwala na wykonanie inlay-onlay na jednej wizycie. Ubytek jest skanowany do oprogramowania obrabiarki, która na oczach pacjenta, z kawałka porcelany, w 20 min modeluje inlay-onlay.
Dla zębów tylnych ( gdy ubytek wynosi więcej niż 40% powierzchni zęba, albo mniej - obejmując guzki) inlay - onlay jest najlepszym znanym wypełnieniem.
onlay-nakład
Wskazania
spory ubytek tkanek w zębach bocznych,
Przeciwwskazania
zbyt małe ubytki,
skłonność do próchnicy,
Opracowanie
usuwanie próchnicy,
utworzenie płaskiego dna (wyrównanie podkładem),
zapewnienie pionowych albo lekko rozbieżnych ścian,
obniżenie cienkich ścian,
ścięcie ścian ubytku u wylotu 45*,
kierunek wprowadzenia powinien być równoległy do największej działającej siły,
min. szerokość zębiny 0,7mm,

Czym jest Wkład Koronowy znaczenie w Słownik na W .